Home WiadomościArchiwum Salamanca: Spotkanie sercańskich duszpasterzy młodzieży

Salamanca: Spotkanie sercańskich duszpasterzy młodzieży

Redakcja
Tegoroczne spotkanie delegatów duszpasterstwa młodzieży i powołań z europejskich prowincji sercańskich odbyło się w dniach od 30 września do 4 października w Salamance (Hiszpania).

 
Polską prowincję reprezentowali ks. Jarosław Grzegorczyk, ks. Sławomir Knopik i ks. Damian Płatek. Obok 3 Polaków obecnych było 5 współbraci z prowincji włoskich, 3 z Portugalii, 1 z Niemiec i 3 z prowincji hiszpańskiej, którzy zorganizowali całe spotkanie.
 
Pierwszym zadaniem, jakie stanęło przed uczestnikami spotkania, było omówienie przygotowanego przez współbraci z Hiszpanii planu przyszłorocznego europejskiego spotkania młodzieży sercańskiej w Salamance, połączonego z częściowym uczestnictwem w Światowych Dniach Młodych w Madrycie. Kolejnym punktem była ocena pierwszego tygodnia powołaniowego na poziomie europejskim, które obyło się w sierpniu w Martental (Niemcy) i zaplanowanie przyszłorocznego w Trento (Włochy).

Ciekawym doświadczeniem było spotkanie z przedstawicielem nowej wspólnoty religijnej w Kościele hiszpańskim – Adsis. Zaprezentował on analizę współczesnej mentalności młodzieży z jednoczesną koniecznością jej zrozumienia przez duszpasterzy młodzieżowych i powołaniowych. Na podstawie wcześniej zebranych i opracowanych ankiet został wypracowany Projekt Sercańskiego Duszpasterstwa Młodzieży i Powołań w Europie na lata 2010-2013 (PGVDE), który wskazuje ogólną sytuację w Europie i specyficzną sytuację młodzieży, daje konkretne ukierunkowania duszpasterskie oraz ukazuje nowe perspektywy.

Na zakończenie spotkania uczestnicy wybrali koordynatora na kolejny rok, którym został ponownie ks. Paulo Vieira z Portugalii. Wyznaczono też miejsce i datę przyszłorocznego zjazdu. Klamrą zamykającą obrady była Msza święta pod przewodnictwem prowincjała hiszpańskiego.

ks. Damian Płatek SCJ
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda