Home WiadomościArchiwum Salezjanie – Chile: Ingres bpa Ricardo Ezzatiego, arcybiskupa Santiago

Salezjanie – Chile: Ingres bpa Ricardo Ezzatiego, arcybiskupa Santiago

Redakcja
W sobotę, 15 stycznia, w Katedrze Metropolitalnej w Santiago biskup Ricardo Ezzati objął urząd arcybiskupa diecezji Santiago, zastępując bpa Francisco Javiera Errázuriza Ossa. We Mszy św. uczestniczyli liczni wierni, przedstawiciele władz politycznych i kościelnych.

 
Przed Eucharystią bp Ezzati odebrał pozdrowienia od "honorowego orszaku", rozstawionego na całej długości drogi prowadzącej do świątyni, składającego się z kapłanów, kleryków, diakonów i świeckich, którzy towarzyszyli mu do samych bram katedry, gdzie oczekiwali na niego bp Juan de la Cruz Suarez i członkowie Kapituły Metropolitalnej.

W ceremonii wzięło udział wielu przedstawicieli władz cywilnych, a wśród nich były prezydent Republiki – Ricardo Lagos ze swoją żoną; minister spraw zagranicznych -Rodrigo Hinzpeter; przewodniczący Senatu – Jorge Pizarro; przewodnicząca Izby Deputowanych – Alejandra Sepúlveda; rektor Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego – dr Ignacio Sánchez, a także dr José Antonio Viera Gallo, członek Trybunału Konstytucyjnego. Wśród osobistości kościelnych należy wymienić Nuncjusza Apostolskiego w Chile – bpa Giuseppe Pinto, kard. Francisco Javiera Errázuriza Ossa, emerytowanego biskupa Santiago, kard. Jorge Arturo Augustina Medina Estéveza, emerytowanego Prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, oraz biskupów Chile. Uczestniczyły także setki kapłanów, w tym liczni salezjanie, Córki Maryi Wspomożycielki, osoby konsekrowane i świeckie z różnych ruchów apostolskich oraz świeckich stowarzyszeń.

"Bracia i siostry, módlcie się za waszego biskupa, zechciejcie mu towarzyszyć swoją braterską bliskością i mądrością, którą daruje wam Duch Święty" – zaznaczył w kazaniu bp Ezzati. "Dziewica z Góry Karmel, Matka i Królowa Chile, Wspomożycielka w trudnych czasach, niech mi zawsze towarzyszy, abym stał się biskupem świętym, bliskim i pokornym, obrazem jedynego i prawdziwego Dobrego Pasterza, który zna swoje owce, broni je przed wilkiem i jest gotów oddać za nie życie".

Następnie, pamiętając o swoim życiu osoby konsekrowanej, dodał: "Nie mogę nie wznieść mojego wdzięcznego ducha do Boga Ojca, dziękując Mu za moje śluby zakonne. To On mnie konsekrował i włączył w Zgromadzenie Salezjańskie, uczynił spadkobiercą serca św. Jana Bosko, ojca i przyjaciela, szczególnie otwartego na młodzież i ubogich".

Potem nastąpiły najbardziej emocjonujące momenty ceremonii: emerytowany arcybiskup, bp Francisco Javier Errázuriz Ossa, po odczytaniu bulli papieskiej, przekazał swój tron i pastorał arcybiskupowi Ezzatiemu, co odbyło się wśród braw wszystkich obecnych. Następnie bp Cristián Precht pozdrowił nowego arcybiskupa diecezji w imieniu Kościoła Santiago, wspominając kard. Silvy Henríqueza, pierwszego salezjanina, który został mianowany arcybiskupem Santiago.

Po Mszy św. bp Ezzati zatrzymał się na modlitwie przed obrazem Dziewicy z Góry Karmel, znajdującym się w "El Sagrario", a następnie zszedł do krypty, gdzie są pochowani jego poprzednicy, a wśród nich kardynałowie José María Caro, Raúl Silva Henríquez, Juan Francisco Fresno i Carlos Oviedo Cavada.

ANS – Santiago

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda