Home WiadomościArchiwum Salezjanie – Dom Generalny: ks. Rua – współzałożyciel Zgromadzenia Salezjańskiego

Salezjanie – Dom Generalny: ks. Rua – współzałożyciel Zgromadzenia Salezjańskiego

Redakcja
29 października wspomina się Błogosławionego ks. Michała Rua, "współzałożyciela" Zgromadzenia Salezjańskiego, który uczynił "ze źródła – strumień, rzekę". Przypomniał o tym IX następca Ks. Bosko, ks. Pascual Chávez, który przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie Międzynarodowego Kongresu Naukowego Towarzystwa Salezjańskiego na temat: "Ks. Rua w historii".

 
"Obchodzimy święto Błogosławionego Michała Rua, który właściwie może być uważany za ‘współzałożyciela’ Zgromadzenia Salezjańskiego" – powiedział ks. Pascual Chávez na początku swojego kazania. Odsyłając słuchaczy do Listu Okólnego "Ludzka i duchowa sylwetka błogosławionego Michała Rua w setną rocznicę jego śmierci" (DRG 405), Przełożony Generalny przywołał niektóre z etapów życia błogosławionego Ks. Rua, podkreślając, że "obchodzić wspomnienie Ks. Rua oznacza opowiedzieć o historii Zgromadzenia w okresie bardzo gorącym, nie tyle z punktu widzenia Założyciela, ale jego najbardziej drogich mu uczniów".

Pierwsze czytanie ze wspomnienia Ks. Rua, 2 Krl 2,1.6-15, "jest bardzo trafne i sugestywne, ponieważ każe nam myśleć o relacji, pod każdym względem szczególnej, jaką łaska Pana połączyła Ks. Bosko i Ks. Rua". Relacji, która, jak stwierdził następnie Przełożony Generalny, musi stać się prototypem dla każdego salezjanina. Milczący zwolennik Ks. Bosko zrealizował "z przekonaniem i radością drogę wewnętrznego przylgnięcia i utożsamienia, która go ukształtowała w jego oryginalności świętego salezjanina".

Po wymownym odwołaniu się do Pawła VI, który w swojej homilii, wygłoszonej w dniu beatyfikacji, co miało miejsce 29 października 1972 r., nakreślił we wspaniały sposób jego wewnętrzną i duchową sylwetkę: "Syn, uczeń, współpracownik, naśladowca, następca…, który uczynił z przykładu Ks. Bosko – szkołę, z jego osobistego dzieła -rozległą instytucję, można by rzec – na całej ziemi; z jego życia – historię, z jego reguły – ducha, z jego świętości – model, wzorzec: uczynił ze źródła – strumień, rzekę".

Podkreślając jedność i kontynuację ducha, jakie po Ks. Bosko realizował Ks. Rua, Przełożony Generalny uwypuklił także to, co ich różniło: prelegenci i pisarze bardzo często komentowali tego rodzaju kontrast… Istotnie, nigdy nie powiedziano o nim, jak o ks. Rinaldim, że miał wszystko z Ks. Bosko, oprócz głosu… Obserwatorzy odnotowali, że z pewnością jedną rzecz miał z Ks. Bosko: ducha i najbardziej autentyczne rysy tego ducha".

Na zakończenie ks. Chávez przypomniał, że obchody setnej rocznicy śmierci Ks. Rua, które kończą się w tych dniach, muszą pomóc salezjanom zastanowić się nad tą bardzo szczególną relacją, jaka łączyła go z Ks. Bosko, która stoi u początków powołania, tożsamości, jedności i żywotności Salezjanów.

Cały tekst kazania i Listu Okólnego DRG 405 jest dostępny na stronie  www.sdb.org


ANS – Rzym

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda