Home WiadomościArchiwum Salezjanie – Hiszpania: Minuta milczenia dla pokoju na Wybrzeżu Kości Słoniowej

Salezjanie – Hiszpania: Minuta milczenia dla pokoju na Wybrzeżu Kości Słoniowej

Redakcja
W dniu 12 kwietnia w ogrodzie "Can Prats" wspólnota Centrum Inspektorialnego Hiszpanii-Barcelony wykonała symboliczny gest na rzecz pokoju na Wybrzeżu Kości Słoniowej, odczytując manifest opracowany przez NGO “Voluntarios Salesianos” (VOLS), zachowując minutę ciszy i zapalając światło na znak pokoju i solidarności z narodem Wybrzeża Kości Słoniowej.

 
W tekście manifestu, opracowanego przez VOLS, czytamy:
 
Już od wielu miesięcy śledzimy informacje dotyczące Wybrzeża Kości Słoniowej po wyborach w listopadzie 2010 r. Konfliktowa sytuacja, poważna od samego początku, znacznie się pogarszyła w ostatnich dniach. Nie ma oficjalnych danych, a informacje są sprzeczne, ale liczba zabitych, rannych i uchodźców dramatycznie wzrosła w ostatnim czasie.

Wspólnoty Salezjanów i Córek Maryi Wspomożycielki były ostrożne, przez cały ten okres czasu, gdy chodzi o podawanie informacji w kontaktach z nami i swoje oświadczenia publiczne. Ale sytuacja jest krańcowo poważna: zaślepione mordowanie cywilów, gwałcenie podstawowych praw człowieka, zamknięte granice, godzina policyjna oraz brak dostępu do podstawowych usług i artykułów pierwszej potrzeby.

VOLS i Rodzina Salezjańska były i są solidarnie złączone z Wybrzeżem Kości Słoniowej: misjonarze salezjańscy i Córki Maryi Wspmożycielki, wolontariusze, przebywający w kraju od dłuższego czy krótszego czasu, realizujący przeszło 30 projektów współpracy.

W imię więzi oraz tradycji misyjnej i wolontariatu, łączącej nas z Wybrzeżem Kości Słoniowej, z myślą o dzieciach, młodzieży i rodzinach, członkach Rodziny Salezjańskiej, kolegach i przyjaciołach obecnych w tym kraju w tych chwilach bezsilności wyrażamy nasze życzenie pokoju.

Wyrażamy nasze pragnienie, aby pokój powrócił jak najszybciej; nasze publiczne odrzucenie wojny, niesprawiedliwej jak każda inna; nasz apel o pokojowe rokowania ze strony społeczności międzynarodowej; nasze zaangażowanie w rozpowszechnianie, informowanie i publiczne odrzucenie tego wszystkiego, z czym nie godzą się nasze "placówki salezjańskie"; nasze zaangażowanie we współpracę z naszymi "placówkami salezjańskimi", w odpowiednim czasie, w przedsięwzięcia związane z przywróceniem normalności w tym kraju.

W ten sposób, w duchu nadziei, że pokój powróci możliwie jak najszybciej, wzywamy wszystkich, aby otworzyli oczy na tę wojnę i nie pozwolili, by ten konflikt pozostał zapomniany i daleki.

ANS – Barcelona

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda