Home WiadomościArchiwum Salezjanie – Indie: Gotowi na nowe wyzwania

Salezjanie – Indie: Gotowi na nowe wyzwania

Redakcja
Wiadomość o tym, że Królestwo Bhutanu myśli o uregulowaniu obecności chrześcijan w kraju, wywołała duże zainteresowanie okolicznych wspólnot katolickich. Wśród najbardziej uważnych obserwatorów znajduje się także bp Thomas Menamparampil, salezjanin, arcybiskup Guwahati.

 
W ostatnim czasie Dorji Tshering, sekretarz "Chhoedey Lhentshog", komisji rządu Buthanu ds. wyznań, oświadczył, że komisja ta ma się także zająć kwestią uznania wspólnot chrześcijańskich, co dałoby również małej wspólnocie w Bhutanie (1% ludności) prawo do publicznego praktykowania kultu i budowy kościołów.

W obliczu podobnej możliwości wielu zakonników z obszarów graniczących z Królestwem "Grzmiącego Smoka" wyraziło swoje zainteresowanie. W wywiadzie, udzielonym Agencji "Fides", salezjanin, bp Menamparampil potwierdził, że "rozważa i śledzi z bliska rozwój sytuacji w Bhutanie". Jego diecezja, diecezja Guwahati, w stanie Assam (Indie Północno-wschodnie) graniczy z tym krajem, "który od dawna obserwujemy z wielką uwagą. Pragniemy całym sercem pomóc ludności bhutańskiej" – stwierdził arcybiskup.

Istnieje jeszcze wiele trudności: nie ma wolności, co do prowadzenia misji w kraju, i obecnie tylko jeden kapłan jezuita, Kanadyjczyk Kinley Tshering, spokrewniony z rodziną królewską, ma pozwolenie na sporadyczny wstęp do byddyjskiego królestwa, aby oficjalnie odprawić Mszę św. w domu w dniu swoich urodzin, 24 grudnia.

A poza tym, byddyzm jest religią państwową i, zgodnie z Konstytucję, stanowi "dziedzictwo duchowe Bhutanu". Sam Dorji Tshering oświadczył ostatnio, że "celem Ustawy dotyczącej Organizacji Religijnych w Bhutanie jest ochrona i zachowanie dziedzictwa duchowego Bhutanu". To oznacza, że rozwój chrześcijaństwa stanowiłby zagrożenie dla tożsamości narodu, na co, oczywiście, prawo nie może pozwolić.

Jakkolwiek hinduiści, którzy stanowią 22% ludności, są już reprezentowani przez Hindu Dharma Samudaya, to samo mogłoby dotyczyć chrześcijan. W każdym bądź razie, jak twierdzi arcybiskup, "już są liczne grupy chrześcijańskie o różnej nazwie w Bhutanie. Polityka, zmierzająca do oficjalnej ich rejestracji, może oznaczać ze strony władz chęć prawnego uregulowania ich działalności".

Bp Menamparampil, znany ze swoich umiejętności negocjacyjnych, doprowadził do uspokojenia wielu konfliktów w Assam, także w tym przypadku mógłby podjąć się tej delikatnej misji dyplomatycznej.

ANS – Guwahati

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda