Home WiadomościArchiwum Salezjanie: Święcenia biskupie bpa Enrico dal Covolo

Salezjanie: Święcenia biskupie bpa Enrico dal Covolo

Redakcja
W sobotę 9 października przy ołtarzu papieskim w Bazylice św. Piotra przyjął święcenia biskupie salezjanin, bp Enrico dal Covolo. Głównym konsekratorem i przewodniczącym celebracji był salezjanin, kard. Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Watykanu.

 
Ks. dal Covolo mianowany biskupem 15 września, kilka miesięcy po nominacji na Rektora Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, w sobotę 9 października, po popołudniu, został wyświęcony na biskupa Eraclei. Wraz z nim święcenia biskupie przyjęli bp Giorgio Lingua, tytularny biskup Tuscanii i Nuncjusz Apostolski w Jordanii i Iraku, bp Joseph William Tobin, biskup tytularny Obba i Sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, oraz bp Ignacio Carrasco de Paula, tytularny biskup Thapsus i Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia.

Kard. Bertone w swojej homilii przypomiał najpierw czterem nowym biskupom obowiązki, jakie wiążą się z urzędem biskupim: "Biskup jest wezwany do głoszenia z mocą i na bazie autorytetu słowa, które czyni wolnym i zbawia: głosi, że Jezus żyje, że pokonał śmierć, i że z Jego Ofiary wypływa życie wieczne dla tych, którzy na przestrzeni wieków będą w Niego wierzyć. Biskup czyni obecnym Chrystusa w Eucharystii i we wszystkich Sakramentach, na których zasadza się Kościół, wspólnota wierzących; jest budowniczym jedności, ponieważ kieruje Kościołem z miłością Dobrego Pasterza".

Sekretarz Stanu Watykanu zwrócił się potem osobiście do każdego ze  święconych, a zwracając się do ks. Enrico dal Covolo, wypraszał dla niego Bożą pomoc w realizacji jego misji akademickiej: "Niech Pan cię wspiera, biskupie Enrico dal Covolo, w dalszej realizacji twojej cennej służby w Kościele jako Rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego".

Na koniec kard. Bertone wyraził także życzenia w imieniu Ojca Świętego Benedykta XVI i wezwał opieki Maryi nad nowymi pasterzami.

Po kazaniu kard. Bertone, wraz z kardynałami Agostino Vallinim, wikariuszem generalnym diecezji rzymskiej, i kardynałem Francem Rode, Prefektem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowzrzyszeń Życia Apostolskiego, dokonał obrzędu święceń biskupich.

ANS – Watykan

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda