Home WiadomościArchiwum Salwatorianie – Merrillville: Śp. Ks. Edward Kawa SDS, 1938-2011

Salwatorianie – Merrillville: Śp. Ks. Edward Kawa SDS, 1938-2011

Redakcja
Polska Prowincja Salwatorianów żegna kapłana i misjonarza. Pogodnego i szczerego człowieka, który swoją otwartość na potrzeby inych udowodnił poświęcając życie pracy misyjnej w Afryce i posłudze wśród Polonii w Stanach Zjednoczonych.

 
Ks. Edward Kawa SDS (zak. Błażej) urodził się 13 kwietnia 1938 roku w miejscowości Zielonki k. Krakowa, w katolickiej rodzinie Jana i Honoraty zd. Bubak. Miał trzech młodszych braci. W 1951 roku ukończył szkołę podstawową w rodzinnej miejscowości i wstąpił do Małego Seminarium Duchownego Salwatorianów w Mikołowie. Po likwidacji tej szkoły naukę kontynuował w Niższym Seminarium Duchownym św. Jacka w Katowicach, gdzie w 1955 roku zdał egzamin maturalny. Po dwuletniej przerwie w edukacji, w czasie której pomagał rodzicom zajmującym się rolnictwem, złożył podanie o przyjęcie do nowicjatu salwatorianów. Dnia 7 września 1957 roku rozpoczął formację w nowicjacie w Bagnie. Pierwszą profesję zakonną złożył w 1958 roku, a wieczystą 8 września 1961 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1964 roku w Obornikach Śląskich z rąk bpa Andrzeja Wronki. Po święceniach został skierowany do pracy duszpasterskiej w Bielsku-Białej. W czerwcu 1965 roku został przeniesiony do Piastowa, a po kilku miesiącach do Warszawy i skierowany na studia filozoficzne w Akademii Teologii Katolickiej. Nieustannie obecne w nim było pragnienie pracy na misjach. W 1967 roku podjął starania o wyjazd do Brazylii, ale ostatecznie w 1968 roku, został skierowany do Tanzanii. Po rocznym przygotowaniu w Wielkiej Brytanii, dnia 28 lipca 1969 roku, przybył do Dar Es Salaam. Po dziesięciu latach pracy w trudnych tropikalnych warunkach, ze względów zdrowotnych, został przeniesiony do domu zakonnego w Merrillville, gdzie przebywał do śmierci oddając się posłudze wśród Polonii. Zmarł 3 czerwca 2011 roku.

Więcej na: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda