Salwatorianie – Trzebnica: Obrazy Janusza Łozowskiego w bazylice św. Jadwigi

"Jest inny świat albo opowieści drewnianej duszy" – to tytuł niecodziennej kolekcji obrazów malowanych na deskach ocalałych ze stuletniego domu. Wystawa zostanie zaprezentowana w ramach XIX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
Przygotowanie wystawy trwało trzy lata. Pierwsza "odsłona" miała miejsce w lipcu, w katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Jak mówił sam autor, w jednym miejscu zostały zaprezentowane wszystkie prace, które złożyły się na cykl, zainspirowany utworem "Jest inny świat" Antoniny Krzysztoń.

 
Umiejscowienie pierwszej wystawy w dostojnym wnętrzu gotyckiej katedry i obecnej w bazylice św. Jadwigi, kościele zbudowanym w pierwszej dekadzie XIII wieku, nie zdeterminowało tematyki obrazów. Oprócz symbolicznych postaci świętych czy mistycznych aniołów odkryjemy także zmysłowe kobiety, jak na obrazie zatytułowanym "Tańcząca na wietrze złotym" i zabawne, bajkowe postaci, jak w pracy "Depresja świątecznego karpia".

Sympatyczne poczucie humoru artysty często nacechowane jest autoironią. Na wielu obrazach zobaczymy pomysłowo przekształcone autoportrety, sceny z rodzinnego życia czy swojską panoramę miejscowości, w której mieszka Janusz Łozowski.

Małkowice, wieś w gminie Kąty Wrocławskie, to prawdziwy azyl artysty. Ma tam swoją pracownię o wdzięcznej nazwie "Łozówka", o której mówi: "to moja ostoja, moja samotnia i pracownia,w której od kilku lat szczęśliwie mogę pracować, tworzyć i rozmyślać".

Okolica, w której mieszka czy miejscowości, które odwiedza Janusz Łozowski, to kopalnia tematów, które przefiltrowane przez wrażliwą wyobraźnię artysty zapełniają kolejne płótna. Zainteresowania artysty, ukierunkowane ostatnio na utrwalanie popadających w ruinę zabytków Dolnego Śląska, zaowocowały licznymi obrazami i albumami. Dużą popularnością cieszą się wydawnictwa "Gmina Kobierzyce w malarstwie Janusza Łozowskiego", "Zakątki Wrocławia", "Pałace i zamki Dolnego Śląska" czy "Wrocław w akwarelach Janusza Łozowskiego".

Obrazy na drewnie, przygotowane na aktualną wystawę w bazylice św.Jadwigi, są przykładem szczególnej inwencji twórczej artysty, który wydobywa naturalną fakturę drewna, sęki i pęknięcia czyniąc je elementami kompozycji. To faktycznie obrazy z duszą. Emanują pozytywną energią. Sprzyjają zadumie i refleksji. Chwilami przenoszą wyobraźnię widza do czasów beztroskiego dzieciństwa, spędzonego na wsi, chwilami wzbudzają metafizyczny niepokój.
Wiele prac odbiega od tradycyjnie pojmowanego malarstwa. Nie tylko z uwagi na drewno zastosowane jako podkład – zamiast płótna. Warto przyjrzeć się z bliska obrazom, które przypominają delikatne reliefy. Większość dzieł, jak czytamy w albumie towarzyszącym wystawie "Jest inny świat albo opowieści drewnianej duszy", to "technika własna" autora.

Ten "inny świat" a jednocześnie tak bardzo nam bliski warto zobaczyć na własne oczy i posłuchać "opowieści drewnianej duszy".

Otwarcie wystawy obrazów Janusza Łozowskiego odbędzie się w niedzielę 18 września 2011r. o godz. 13.30 w bazylice św. Jadwigi w Trzebnicy. Wystawa czynna do 9 października.

Źródło: www.wiadomości24.pl

Zobacz: Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Za: www.salwatorianie.pl