Home WiadomościArchiwum Sesja diecezjalnych duszpasterstw rodzin

Sesja diecezjalnych duszpasterstw rodzin

Redakcja

Jesienna sesja diecezjalnych duszpasterzy rodzin i doradców życia rodzinnego rozpocznie się 27 września w Częstochowie. W niedzielę wezmą oni udział w XXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę.

Będzie ona połączona z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, podczas Eucharystii nowi doradcy życia rodzinnego złożą ślubowanie.

Obrady odbędą się w Domu Misyjnym św. Kaspra u Misjonarzy Krwi Chrystusa. Rozpocznie je wprowadzenie bp. Kazimierza Górnego, przewodniczącego Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas spotkania poruszone zostaną dwa tematy: czterdziestolecie encykliki Pawła VI "Humanae vitae" oraz czterdziestolecie "rewolucji obyczajowej".
Jak
podkreśla o. Andrzej Rębacz CSsR, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, kontestowana dzisiaj encyklika "Humanae Vitae", krzywdząco redukowana jest tylko do zakazu antykoncepcji. – Podkreśla ona w niezwykły sposób wartość miłości małżeńskiej. Pokazuje dwa jej wymiary, duchowy i cielesny. Obydwa uznaje za istotne i nawzajem się dopełniające – mówi o.
Rębacz.

Odnosząc się do "rewolty seksualnej" z roku 1968, która rzuciła hasło "ubóstwienia" samego seksu i odrzucenie instytucji rodziny, małżeństwa i chrześcijańskiej miłości, duchowny zaznacza, że "smutne i groźne skutki takiej postawy obserwujemy dzisiaj po 40 latach". – W krajach, przez które przetoczyła się rewolta seksualna narastają zastępy samotnych matek na zasiłku, miliony aborcji, setki tysięcy rozwodników i okaleczonych psychicznie ich dzieci, zastępy chorych na AIDS. Rosną też konta firm produkujących środki antykoncepcyjne, bogacą się na rozwodach prawnicy – analizuje o. Rębacz.

Dlaczego Europa wybrała "rewoltę seksualną", o tym powie podczas spotkania diecezjalnych duszpasterzy rodzin i doradców życia rodzinnego Grzegorz Górny, redaktor naczelny "Frondy". Z kolei ks. dr Szymon Stułkowski, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP, wygłosi referat korespondujący z hasłem nowego roku duszpasterskiego: "Otoczmy troską życie w duchu Humanae vitae". W dalszej części spotkani zostaną omówione bieżące sprawy Rady ds. Rodziny.

W niedzielę uczestnicy sesji wezmą udział w XXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Przed południem wykład dla rodzin wygłosi konsultor Rady ds. Rodziny – dr Mieczysław Guzewicz. "Doniosłość duszpasterstwa sakramentalnych małżeństw" – to temat referatu, który wygłosi w sali o. Kordeckiego o godz. 9.00.

Podczas centralnej Mszy św. na Szczycie Jasnej Góry o godz. 11.00 małżonkowie będą odnawiać przysięgi małżeńskie. Swoje ślubowania złoży także około trzydziestu nowych doradców życia rodzinnego. W diecezjach i poszczególnych parafiach pracują oni z narzeczonymi, wyjaśniają zasady etyki małżeństwa, służą radą w parafialnych poradniach rodzinnych, a także współpracują z duszpasterzami młodzieży.

Po południu zostanie wygłoszony trójgłos na temat Karty Praw Rodziny (KPR) w 25. rocznicę jej ogłoszenia.

Zadaniem istniejącej przy Konferencji Episkopatu Polski Rady ds. Rodziny jest "troska o rodzinę i jej prawa, promocja godości rodziny i kobiety, troska o dzieci, obrona życia poczętego". Biuro Rady stanowi Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin, którym kieruje o. Andrzej Rębacz CSsR we współpracy z Krajowym Doradcą Życia Rodzinnego, Elżbietą Chojnacką. Dwa razy w roku, wiosną i jesienią, odbywają się sejse Duszpasterstwa Rodzin, w których biorą udział diecezjalni duszpasterze rodzin i diecezjalni doradcy życia rodzinnego.

W ramach duszpasterstwa rodzin prowadzone są katechezy przygotowujące do zawarcia sakramentu małżeństwa, a w parafiach funkcjonują poradnie rodzinne. Diecezje powołują także domy samotnej matki, które niosą pomoc matkom, zwłaszcza samotnym, oraz katolickie ośrodki adopcyjno-opiekuńcze.

Przy diecezjalnych wydziałach duszpasterstwa rodzin uruchamiane są telefony zaufania. W diecezjach organizowane są też pielgrzymki rodzin do sanktuariów, w szczególny sposób związanych z rodziną, jak np. sanktuarium św. Józefa w Kaliszu czy sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Rozwija się także duszpasterstwo rodzin w sytuacjach szczególnych, m.in. małżeństw bezdzietnych, rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi, rodzin z osobami uzależnionymi. Kościół podejmuje też duszpasterstwo rodzin w sytuacjach nieprawidłowych, tzn. duszpasterstwo rodzin rozbitych i duszpasterstwo związków niesakramentalnych.

Biuro Prasowe KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda