Home WiadomościArchiwum Słowacja: Majowa zaprawa na rowerach

Słowacja: Majowa zaprawa na rowerach

Redakcja
Słowaccy franciszkanie organizują w sierpniu rajd rowerowy do Asyżu i Rzymu. W ramach treningu i zaprawy kondycyjnej przejechali ostatnio trasę o długości 122 km, z Bratysławy do miejscowości Gabčíkovo.
Grupa uczestników tegorocznego rajdu wyruszyła 8 maja na jednodniowy trening z Karlovej Vsi. Entuzjaści rowerowych wycieczek dojechali do Gabčíkova, pokonując dystans 122 km. Towarzyszyła im piękna, słoneczna pogoda oraz malownicze widoki na trasie ciągnącej się wzdłuż Dunaju.

 
W treningu uczestniczył m.in. przełożony słowackiej kustodii franciszkanów Polak o. Lucjan Bogucki OFMConv z klasztoru w Bratysławie. Na dwutygodniowy rajd franciszkanie z grupą słowackiej młodzieży wyruszą 15 sierpnia. Pokonają łącznie ponad 2 tys. km. Najkrótsza jednodniowa trasa wynosić będzie 50 km.

Polscy franciszkanie z krakowskiej prowincji św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię pracują na Słowacji od 1993 r. Dzięki ich pomocy personalnej udało się reaktywować zakon franciszkanów po okresie powojennych prześladowań rządów komunistycznych. Są już miejscowe powołania franciszkańskie, kapłani i bracia zakonni.

 

 

We wrześniu 2002 r. na Słowacji powstała samodzielna jurysdykcja zakonna, kustodia pw. Matki Bożej Niepokalanej. Minoryci – tak nazywa się franciszkanów w tym kraju – słowaccy i polscy pracują obecnie w czterech miejscowościach, w Bratysławie, Brehowie, Lewoczy i Spišskim Štvrtoku.

OFMConv Słowacja / wp 

Za: www.franciszkanie.pl .

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda