Home WiadomościArchiwum Sługa Boży o. Euzebiusz Huchracki OFM (1885-1942), franciszkanin z Katowic

Sługa Boży o. Euzebiusz Huchracki OFM (1885-1942), franciszkanin z Katowic

Redakcja
Po beatyfikacji 108 męczenników polskich, której dokonał Jan Paweł II w 1999 r. okazało się, że wiele diecezji oraz wspólnot zakonnych ma jeszcze swoich kandydatów na ołtarze, którzy ponieśli śmierć męczeńską w czasie ostatniej wojny. Są wśród nich kapłani, zakonnicy, klerycy oraz osoby świeckie a w tym cała jedna rodzina. Toteż biskupi i przełożeni zakonni zdecydowali o rozpoczęciu nowego procesu.

 
Proces beatyfikacyjny drugiej grupy męczenników został zainicjowany przez diecezję Pelplińską. Po stosownych przygotowaniach, miejscowy ordynariusz ks. bp Jan Szlaga, 17 września 2003 r. otwarł pierwszą sesję procesu, wyznaczając postulatora i 25 wicepostulatorów. 24 maja br. w bazylice katedralnej w Pelplinie podczas uroczystej Eucharystii zakończył się etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego drugiej grupy męczenników II wojny światowej. W gronie 89 kandydatów na ołtarze jest Sługa Boży o. Euzebiusz Huchracki OFM (1885-1942), franciszkanin z Katowic.
 
O. Euzebiusz, w świecie Józef Huchracki, wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych we Wrocławiu. Po I wojnie światowej przeniósł się do powstającej w Katowicach nowej jednostki zakonnej, dzisiaj Prowincja Wniebowzięcia NMP. Jako kapłan pracował w: Choczu, Wieluniu, Rybniku, Wronkach, Pakości, Osiecznej i w Miejskiej Górce na Goruszkach. Został aresztowany przez okupantów niemieckich w 1941. Zginął śmiercią męczeńską w nocy z 5 na 6 maja 1942 w Dachau.
 
Zamknięcie etapu diecezjalnego oznacza, iż od tej pory proces będzie się toczył w Rzymie, w Kongregacji do spraw Świętych.
 
o. Abraham Sobkowski OFM 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda