Home WiadomościArchiwum Spotkanie przedstawicieli życia konsekrowanego z Nuncjuszem apostolskim w Polsce

Spotkanie przedstawicieli życia konsekrowanego z Nuncjuszem apostolskim w Polsce

Redakcja
091209k.png W dniu 7 grudnia reprezentanci żeńskiej i męskiej Konferencji przełożonych wyższych złożyli przedświąteczą wizytę Nuncjuszowi Apostolskiem w Polsce abpowi Józefowi Kowalczykowi. Motywem spotkania było nie tylko złożenie życzeń świątecznych przedstawicielowi Stolicy Apostolskiej, ale także rozmowa o istotnych problemach życia konsekrowanego w naszym kraju. W trakcie spotkania zrodziła się idea skierowania listu do całego społeczeństwa polskiego z okazji dnia życia konsekrowanego, ktory jest obchodzony w Kościele w dniu 2 lutego.

List ten, napisany w imieniu wszystkich zakonnic i zakonników, przedstawiałby w zamyśle społeczny wymiar posługi osób konsekrowanych, a szczególnie pracę w zakresie edukacji, pomocy socjalnej oraz posługi dla osób chorych i cierpiących. Jego celem ma być ukazanie prawdziwej roli osób zakonnych w życiu naszego społeczeństwa.

Poniżej przestawiamy tekst życzeń świątecznych, jakie w imieniu osób konsekrowanych złożył abpowi Józefowi Kowalczykowi wiceprzewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich o. Kazimierz Lorek, barnabita.


Życzenia złożone Jego Ekscelencji Księdzu Józefowi Kowalczykowi, Nuncjuszowi Apostolskiemu w Polsce w dniu 7 grudnia 2009 roku

Umiłowany Księże Arcybiskupie Nuncjuszu Apostolski w Polsce,

przychodzimy do domu Jego Ekscelencji, by złożyć życzenia Bożonarodzeniowe i noworoczne jako Konsulty: Żeńska i Męska w imieniu wszystkich członków Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w Polsce. Jednocześnie pragniemy wyrazić wdzięczność Księdzu Nuncjuszowi za serdeczną troskę i opiekę, jaką otacza osoby konsekrowane w Kościele w Polsce.

Świadczy to o głębokim zrozumieniu charyzmatów życia konsekrowanego i przekonaniu, że służą one prawdzie o wielkości Boga i godności człowieka. Jest Ksiądz Arcybiskup orędownikiem naszych rodzin zakonnych. Służy radą, interesuje się podejmowanymi przez nas działaniami, szanuje wkład naszych wspólnot w odnowę religijną narodu, ufa, że pełniona przez nie misja ewangelizacyjna niesie ludziom tak bardzo potrzebną nadzieję i radość.

Jego Ekscelencja cieszy się, z różnorodności form życia konsekrowanego w Polsce, bowiem mogą one dawać obfite owoce dla świętości i misji Kościoła. Cieszymy się, że bierze Ksiądz Nuncjusz udział w obradach Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych i Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce w przekonaniu, że wspólnota życia konsekrowanego jest czytelnym znakiem i doskonałym wyrazem kościelnej komunii. Niejednokrotnie słyszeliśmy przypomnienie, że naszym zadaniem jest „uobecnianie w świecie samego Chrystusa przez osobiste świadectwo".

Wdzięczność przepełnia serca nas wszystkich za tę serdeczną więź, jaką połączony jest Ksiądz Arcybiskup z naszymi zgromadzeniami. Dziękujemy dziś gorąco za 20 lat wspierania, bliskości, mądrego patronowania naszym poczynaniom, za szczególną dbałość o życie konsekrowane w Polsce.

To dobry moment, by tak uroczyście podkreślić to wielkie zaangażowanie. Prosimy, by Jego Ekscelencja wspierał nas nadal swymi światłymi radami i nie przestawał być blisko nas. My zaś będziemy odpłacać żarliwą modlitwą, płynącą z serc przyjaznych, oddanych i wdzięcznych.

Jako Konsulta Żeńska i Męska pragniemy w imieniu wszystkich osób konsekrowanych w Polsce złożyć dziś życzenia na Święta Bożego Narodzenia.

Pielgrzymowanie myśli i serc do Betlejem i do wszystkich jego tajemnic ma tylko wtedy sens, jeśli jest pielgrzymowaniem po lekcję miłości.

Dzisiaj cały Kościół w Polsce potrzebuje takiej lekcji. Bo chociaż wie, to nie zawsze potrafi znaleźć drogę, na której człowiek z człowiekiem najpiękniej się spotyka – drogę serca. Tą drogą przyszedł do nas Chrystus, by rozwiązać najtrudniejszy problem w historii ludzkości: pojednanie istoty rozumnej i wolnej ze Stwórcą.

Dzisiejsza kultura chrześcijańska powinna przeprowadzić rehabilitację miłości. Po tylu zawodach i rozczarowaniach, jakie pozostawiły po sobie próby uzdrawiania świata wysiłkiem intelektu oraz gestem władczej woli, należy wezwać do pracy także serce. Każdy chrześcijanin może być mędrcem „nauczonym miłości".
 
Bóg objawił się jako Miłość miłosierna, bez której nie sposób przejść przez życie ani służyć Bogu w ludziach. Świadomość takiej bliskości Boga doświadczanej w grudniowe dni umacnia nas za każdym razem na nowo. Dla wielu ludzi, do których jesteśmy posłani, pozostaje ona źródłem poczucia bezpieczeństwa w zamęcie codziennych kłopotów i wielkich, rodzinnych bądź osobistych dramatów. A tym, którzy pozbawieni są domowego ciepła, chleba i ludzkiej nadziei, przywraca wiarę w wartość ich człowieczeństwa.

Niech tegoroczne święta Bożego Narodzenia upłyną Jego Ekscelencji w szczególnej bliskości z Jezusem i Jego Matką, aby mógł witać z nadzieją i spokojem każdy kolejny dzień nowego roku 2010.

Niech posługa Księdza Nuncjusza w Polsce, która jest szczególnym darem zaufania Ojca świętego Benedykta XVI, przynosi jak najwięcej łask Nieba, dzięki którym miłość i wszelkie dobro rosną i umacniają się w sercach i w życiu wszystkich mieszkańców naszej Ojczyzny.

o. Kazimierz M. Lorek, CRSP
Wiceprzewodniczący KWPZM w Polsce

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda