Św. Maksymilian Kolbe – pionier energetyki i patron tego środowiska

Energetycy, elektrycy i elektronicy po raz 23. przybędą na Jasną Górę w dniach 16-17 sierpnia. Wcześniej spotkają się w Niepokalanowie, by we wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego uczcić swojego patrona.

Franciszkanin pasjonował się radiem, interesował badaniami nad przekazywaniem za pomocą fal radiowych obrazu, założył elektrownię, stworzył także projekt eteroplanu, czyli pojazdu kosmicznego.

"Kierujmy oczy na Jasną Górę. Czynią to już praktycznie wszystkie środowiska, które swoje własne zadania rozumieją nie tylko jako pracę, ale jako służbę" – pisze biskup sandomierski Andrzej Dzięga, zachęcając środowisko energetyków, elektryków i elektroników do udziału w 23. pielgrzymce na Jasną Górę.

"Tyle słów w ostatnim czasie poświęcono bezpieczeństwu energetycznemu. To jest sprawa bezpieczeństwa Państwa i Narodu. Naszego Bezpieczeństwa. U stóp Królowej Polski jest dobre miejsce, by to silniej poczuć i lepiej zrozumieć" – zwraca uwagę hierarcha.

Bp Dzięga jest pasterzem diecezji, na obszarze której znajduje się Elektrownia "Stalowa Wola", obchodząca w tym roku 70-lecie istnienia. Warto wspomnieć, że w 1980 r. był to pierwszy zakład pracy w południowej Polsce, na terenie którego ustawiono krzyż. Pracownicy tego zakładu są jubilatami tegorocznej pielgrzymki środowiska na Jasną Górę.

Pielgrzymka rozpocznie się w sobotę 16 sierpnia o godz. 16.30. Najpierw w sali o. Kordeckiego krajowy duszpasterz energetyków, elektryków i elektroników ks. Jarosław Sroka powita zebranych i wygłosi referat problemowy na temat etycznych aspektów pracy tego środowiska w służbie drugiemu człowiekowi. Później będzie sprawowana Msza św. przed szczytem Jasnej Góry. Uczestnicy pielgrzymki wezmą też udział w drodze krzyżowej, Apelu Jasnogórskim i nocnym czuwaniu w kaplicy Cudownego Obrazu. O północy będzie sprawowana Msza św. dla pielgrzymów, którzy przybędą później.

Drugi dzień pielgrzymki rozpocznie się w niedzielę na placu przed archikatedrą częstochowską. Tam o godz. 9.15 zostaną powitane wszystkie grupy pielgrzymkowe, które ze sztandarami i transparentem z hasłem pielgrzymki

"Bądźmy uczniami Chrystusa" przejdą Alejami NMP na Jasną Górę, rozważając tajemnice różańcowe. Przy pomniku kard. Stanisława Wyszyńskiego jubilaci pielgrzymki – pracownicy Elektrowni "Stalowa Wola", złożą kwiaty. O godz. 11.00 rozpocznie się Eucharystia, której przewodniczył będzie bp Andrzej Dzięga.

Wspólnota energetyków podobnie jak w ubiegłym roku wesprze parafie na Ukrainie i Białorusi, ofiarowując wyposażenie liturgiczne.

W 1984 r. energetycy z Częstochowy zwrócili się do tamtejszej kurii o pomoc w organizacji pielgrzymek, w odpowiedzi metropolita częstochowski wyznaczył kapłana do sprawowania opieki duszpasterskiej dla tego środowiska. W 1997 r. duszpasterstwo zostało zatwierdzone przez Episkopat Polski, który jednocześnie mianował Krajowego Duszpasterza Energetyków. Został nim ks. Jarosław Sroka.

Episkopat zatwierdził także statut Ogólnopolskiego Duszpasterstwa Zawodowego Energetyków, Elektryków i Elektroników "Nazaret". Stanowi on ruch katolików świeckich pracujących w zakładach energetycznych, elektrowniach, elektrociepłowniach, pracowników zaplecza technicznego energetyki i innych firm związanych z tym zawodem i będących podmiotem ewangelizacji w tym środowisku zawodowym.

Pierwsza pielgrzymka na Jasną Górę środowiska energetyków przybyła w 1985 r. Jak podkreśla ks. Sroka, jest to podsumowanie całego roku pracy formacyjnej: dni skupienia, rekolekcji, jak i przeróżnych spotkań, organizowanych w regionach energetycznych, elektrowniach, elektrociepłowniach wraz z diecezjalnymi duszpasterzami.

Patronem energetyków, elektryków i elektroników jest św. Maksymilian Maria Kolbe, który jednym z pierwszym założycieli elektrowni w Polsce. Skonstruował agregat prądotwórczy, który choć nieużywany, wciąż jest czynny w Niepokalanowie. O. Kolbe pasjonował się radiem, interesował badaniami nad przekazywaniem za pomocą fal radiowych obrazu. Stworzył także projekt eteroplanu, czyli pojazdu kosmicznego. Największą nowością tego wynalazku był pomysł zastosowania odrzutu, a nie poruszania się przy pomocy koła lub śmigła.

Od kilkunastu lat dla uczczenia swojego patrona, energetycy, elektrycy i elektronicy pielgrzymują 14 sierpnia do Niepokalanowa. W 67. rocznicę męczeńskiej śmierci franciszkanina w obozie zagłady, delegacje z poszczególnych zakładów z pocztami sztandarowymi wezmą udział w Mszy św. w intencji pracowników zakładów energetycznych, elektryków i elektroników oraz ich rodzin. Rozpocznie się ona o godz. 13.00, później zostaną złożone kwiaty przy pomniku o. Maksymiliana.

BP KEP