Home WiadomościArchiwum Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Redakcja

Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka będzie głównym punktem uroczystości Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.Obchody będą miały miejsce w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie k. Tarnowa, gdzie planowana jest budowa Pomnika Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych oraz ośrodka pomocy w wychodzeniu z traumy powypadkowej.

Każdego dnia na polskich drogach ginie około 15 osób, a ponad 170 zostaje rannych. W trzecią niedzielę listopada, dla ich upamiętnienia, obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Jest on okazją do zwrócenia uwagi kierowców na potrzebę bezpiecznej i ostrożnej jazdy.

Od lat Krajowy Duszpasterz Kierowców oraz Miva Polska organizują krajowe obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. W tym roku w uroczystości włącza się kustosz Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie k. Tarnowa, ks. Zbigniew Szostak. W niedzielę 16 listopada br. o godz. 11.00, w sanktuarium bł. Karoliny Mszy św. w intencji ofiar i poszkodowanych w wypadkach drogowych oraz ich rodzin przewodniczył będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Eucharystię koncelebrować będzie m.in. ks. dr Adam Nita, kanclerz kurii biskupiej w Tarnowie, ks. dr Marian Midura Krajowy Duszpasterz Kierowców i ks. Jerzy Kraśnicki dyrektor MIVA Polska.

W uroczystościach, prócz rodzin osób tragicznie zmarłych i uczestników wypadków drogowych, którzy uniknęli śmierci, wezmą również udział: Janusz Popiel – prezes „Alter Ego – Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych”, insp. Jacek Zalewski dyrektor Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Andrzej Wojciechowski – dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego, Andrzej Grzegorczyk – sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W czasie uroczystości w Zabawie ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska i ks. Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców prócz podkreślania wagi bezpiecznej jazdy, będą też uwrażliwiać na potrzebę wyrażania zgody na użycie organów do przeszczepów w razie śmiertelnego wypadku. Podczas obchodów Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych będzie można otrzymać obrazki ze św. Krzysztofem i tekst deklaracji, która w razie tragicznej śmierci ułatwi przekazanie narządów, aby ratować życie innym. – Ci, którzy nie będą mogli być 16 listopada w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny, mogą je zamówić w MIVA Polska – informują organizatorzy.

Podczas uroczystości nie zabraknie symboli… Rodziny i bliscy osób, które tragicznie zginęły przywiozą do Zabawy zdjęcia i życiorysy osób im bliskich wraz z opisem okoliczności śmierci. Dane spisane na kartkach formatu A4 złożą w trakcie liturgii do zakładanej w sanktuarium Księgi Pamięci o Ofiarach Wypadków.

Nuncjusz apostolski w Polsce poświęci w tym dniu pierwsze drzewka zwane „drzewkami życia” i przekaże je przedstawicielom rodzin osób, które zginęły w wypadkach drogowych. Po Mszy św. posadzą je oni na poświęconym wcześniej placu pod budowę planowanego Pomnika Ofiar Wypadków Drogowych.

Pomysł budowy przy Sanktuarium bł. Karoliny Pomnika Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych oraz Ośrodka Pomocy w Wychodzeniu z Traumy Powypadkowej jest odpowiedzią m.in. na list rodziców maturzystów z Białegostoku, którzy zginęli podczas pielgrzymki do Częstochowy. „Bardzo pragniemy, aby w tym Sanktuarium znalazło się miejsce poświęcone ofiarom wypadków drogowych, gdzie wszyscy cierpiący z powodu straty najbliższych, mogliby razem spotykać się, wspólnie się modlić, rozmawiać i dzielić się swoimi przeżyciami” – napisali w lipcu br. do kustosza sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie.

Budowa ośrodka terapeutycznego i miejsca pamięci ofiar wypadków drogowych ma według pomysłodawców stać się jednym z elementów programu zmieniającego postrzeganie skutków tych zdarzeń. „Solidaryzm z ofiarami, zrozumienie że każdy z nas może znaleźć się w podobnej sytuacji, powinny wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Dzielona zaś z innymi pamięć o bliskich i świadomość, że dalej jest się częścią wspólnoty ludzkiej mają ogromne znaczenie dla ograniczania społecznych skutków” – uważa Janusz Popiel, prezes „Alter Ego – Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadach i Kolizjach Drogowych”.

Według niego „zamiast rozproszonych krzyży na drogach, przeważnie postawionych tam, gdzie nie ma możliwości godnego uczczenia pamięci, można dać ludziom miejsce, z którym będą mogli się identyfikować w ogromnej wspólnocie”.
Projekt pomnika przygotowuje rzeźbiarz dr Jacek Kucaba.

***
Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Crash Victims) zainicjowany został w 1993 r. przez angielską organizację Road Peace i przez szereg lat znany był jako Europejski Dzień Pamięci. 26 października 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma przypominać ofiary wypadków drogowych. W Polsce obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych zainicjowała MIVA Polska z Krajowym Duszpasterzem Kierowców ks. Marianem Midurą. Każdego roku ich punktem centralnym jest Msza święta w intencji ofiar i poszkodowanych w wypadkach drogowych.

Każdy kierowca ma coś z nomady, a żywot nomady jest trudny i wymagający; szczególnie w Polsce, dużym kraju tranzytowym, który nie posiada dróg, a te, które ma są często zatłoczone i w nader opłakanym stanie. Wymaga to od kierujących nie tylko sporych umiejętności technicznych, ale też wielu cnót osobistych, oraz szczególnej gorliwości w przyzywaniu opieki Bożej Opatrzności i wstawiennictwa św. Krzysztofa.
[Biskup tarnowski Wiktor Skworc, Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji – ze wstępu do Książeczki Kierowcy]

BP KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda