Home WiadomościArchiwum Święto dobrej, wartościowej, chrześcijańskiej muzyki

Święto dobrej, wartościowej, chrześcijańskiej muzyki

Redakcja

21. Franciszkańskie Spotkanie Młodych to już nie tylko czas modlitwy i forma wakacyjnych rekolekcji. To również święto dobrej, wartościowej, chrześcijańskiej muzyki. W tym roku w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla w ostatnim tygodniu lipca (26-31 VII) zagra aż 9 zespołów muzycznych.

Będą: „Wolna Grupa Bukowina”, Viola Brzezińska, Full Power Spirit, Gospel Rain, A&D, Shaddai, „Dzieci z Brodą”, Tomek Kamiński z zespołem i franciszkański zespół „Fioretti”.

„Różne zespoły, różne style i repertuar – wszystko po to, by w pełni zaspokoić różne gusta uczestników Spotkania” – tłumaczy dyrektor FSM-u o. Piotr Reizner.

Jednak, jak zapewnia franciszkanin, ze Spotkania nie ubędzie niczego, co było dotąd. Będą zatem nadal: msze św., nabożeństwa, spowiedź, nieprzerwana adoracja Najświętszego Sakramentu, prace w grupach, interesujące konferencje.

Czynne będzie również „Kino pod chmurką”.

Wielu stałych bywalców Spotkania uważa, że kto raz przyjedzie na FSM, zakocha się w tym miejscu i w jego atmosferze tak bardzo, że później wraca tam każdego roku.

Tegoroczne – 21. Franciszkańskie Spotkanie Młodych przebiegać będzie pod hasłem „Z Franciszkiem i Klarą… w szkole Ewangelii”. Więcej informacji na temat FSM-u internauci znajdą na stronie www.poranafsm.pl.

Poniżej publikujemy wywiad z dyrektorem FSM-u.

jms

Na końcu świata, tam, gdzie ptaki zimują

Kiedyś FSM rozumiał jednoznacznie: „Fabryka Samochodów Małolitrażowych”, a o Kalwarii Pacławskiej mawiał: „Miejscowość na końcu świata, tam, gdzie ptaki zimują”. Dziś poza FSM-em nie widzi świata, a Kalwarii nie zamieniłby na żadne inne miejsce. Poniżej publikujemy wywiad z dyrektorem Franciszkańskiego Spotkania Młodych (FSM) w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla o. Piotrem Reiznerem.

O. Jan Szewek: Czym jest FSM?
O. Piotr Reizner: FSM, czyli Franciszkańskie Spotkanie Młodych to forma wakacyjnych rekolekcji, organizowana w duchu franciszkańskim przez nasz Zakon. To czas radości, modlitwy, wspólnoty. To Spotkanie dla wszystkich ludzi czujących się młodo, Spotkanie, które ma swoją 20-letnią historię. Pierwszy FSM odbył się bowiem w roku 1988. Od tego to czasu spotykamy się corocznie w pięknie położonym Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej – w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.
o. J. Sz.: Czy FSM to kolejna lekcja religii, ale tym razem wakacyjna?
o. P. R.: Niełatwo jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – jeżeli lekcja, to taka, gdzie Mistrzem ma byś sam Jezus Chrystus. My – franciszkanie – oraz inne osoby pomagające w przygotowaniu i przeprowadzeniu FSM-u mamy być tylko „narzędziami” w dłoniach Pana (to zresztą polecił czynić nasz święty Ojciec Franciszek). FSM to przede wszystkim Spotkanie z Bogiem, który podczas FSM-u działa na wiele sposobów. Jest obecny w pięknie kalwaryjskiego krajobrazu (rezerwat przyrody), w drugim człowieku (wspólnota, którą tworzymy), w liturgii (nasze Spotkaniowe Eucharystie, nabożeństwa, sakramenty, nieprzerwana adoracja Najświętszego Sakramentu), w muzyce (koncerty znanych chrześcijańskich zespołów), w ciszy… Działa na bardzo wiele sposobów, tak, by każdy mógł się z Nim spotkać.
o. J. Sz.: FSM to również święto dobrej, wartościowej, chrześcijańskiej muzyki. Jakie zespoły muzyczne zagrają w tym roku?
o. P. R.: W tym roku na naszej spotkaniowej scenie pojawi się aż 9 zespołów. Szczególnym dniem dla nich będzie niedziela – wtedy to po raz trzeci będziemy przeżywać „Rodzinny dzień Spotkania”. W tym dniu zagra bardzo popularny zespół rezolutnych dzieciaków Joszka Brody, czyli „Dzieci z Brodą”, znany z przeboju „Ty tylko mnie poprowadź” Tomek Kamiński z zespołem oraz nasz Krakowski zespół „Fioretti”. Oprócz nich na FSM wystąpią: Wolna Grupa Bukowina, Viola Brzezińska, Full Power Spirit, Gospel Rain, A&D i Shaddai. Różne zespoły, różne style i repertuar – wszystko po to, by w pełni zaspokoić różne gusta uczestników Spotkania. Zapraszamy – spotkajmy się 26 lipca na Kalwarii!
o. J. Sz.: Kim są uczestnicy FSM-u? Czy jest to tylko młodzież na co dzień działająca w duszpasterstwach parafialnych?
o. P. R.: Skądże – nawet wręcz przeciwnie. FSM to często pierwszy głębszy kontakt z Bogiem, Kościołem i Dobrą Nowiną dla ludzi poszukujących Prawdy, nieco zagubionych w realiach wiary czy też własnego życia. To jakby „pierwszy krok” uczyniony w kierunku Jezusa – jak mówimy – pierwszy „dotyk” Bożej łaski. Świadczą o tym chociażby świadectwa, jakie corocznie do nas trafiają – klimat i piękno FSM-u sprzyjają bowiem przeżyciu takiego Spotkania z żywym Bogiem. Oczywiście – na FSM przyjeżdżają również osoby na co dzień zaangażowane w życie Kościoła – również oni znajdują tutaj coś dla siebie, doświadczając czasu pogłębienia wiary.
o. J. Sz.: Czy uczestnicy FSM-u są zobligowani do udziału we wszystkich punktach programu?
o. P. R.: Zostawiamy pełną wolność uczestnikom Spotkania – to oni sami wybierają, w których punktach przygotowanego przez nas programu wezmą udział. Mamy jednak nadzieję, że jest on na tyle bogaty i różnorodny, iż każdy znajdzie w nim kilka pozycji dla siebie. Oczywiście główny akcent kładziemy na codzienną Eucharystię – stąd też jej bogata oprawa liturgiczna, towarzyszenie scholii i charakterystyczny, niepowtarzalny klimat. Poza tym każdy dzień to nabożeństwo, praca w grupach, interesująca konferencja, wieczorny koncert i seans w naszym „Kinie pod chmurką” – tak na dobranoc.
o. J. Sz.: Ile kosztuje udział w Spotkaniu?
o. P. R.: Koszt, który należy uiścić w recepcji Spotkania to suma 40 złotych. Jest to opłata za śpiewnik, znaczek-tarczę Spotkania, inne FSM-owskie gadżety. W tę sumę wliczamy również wstęp na wszystkie koncerty, ofiary dla naszych gości oraz inne koszty organizacyjne. Oczywiście – ta suma to także opieka na oświetlonym i strzeżonym polu namiotowym, zaplecze sanitarne i codziennie wydawany wrzątek.
o. J. Sz.: Co należy zabrać ze sobą, udając się na Kalwarię?
o. P. R.: Przede wszystkim dużo dobrego humoru i optymistycznego nastawienia! A tak na serio, to niezbędny jest sprzęt biwakowy (namiot, karimata, śpiwór) – wszak większość uczestników mieszka na polu namiotowym. Zresztą – biwakowicze twierdzą, że to pole namiotowe z najpiękniejszym widokiem w Polsce! Wart mieć również większy kubek i „przybory” do jedzenia.
o. J. Sz.: Jak tam się dostać?
o. P. R.: Kalwaria Pacławska to miejscowość położona w odległości 23 kilometrów od Przemyśla, w południowo-wschodniej części Polski. Najlepiej dojechać: do Przemyśla środkami komunikacji publicznej – PKP lub PKS. Z Przemyśla busami i autobusami w kierunku Kalwarii (pytajcie się – każdy Wam powie, gdzie to jest). Uwaga! Przyjazd (z Przemyśla 26 lipca) i wyjazd (z Kalwarii 31 lipca) – również autobusami linii specjalnej zorganizowanymi prze biuro Spotkania. Jeżeli z parafii/szkoły/miejscowości jedzie Was więcej – warto pomyśleć o zorganizowaniu jakiegoś wspólnego środka transportu – jest taniej! Na miejscu bezpłatny parking dla autobusów i samochodów osobowych obsługujących uczestników FSM-u.
o. J. Sz.: Dziękuję za spotkanie i rozmowę!
o. P. R.: Bóg zapłać!

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda