Home WiadomościArchiwum Święto Placu Bernardyńskiego w Pozaniu

Święto Placu Bernardyńskiego w Pozaniu

Redakcja

18 maja, już po raz 5, obchodzimy święto Placu Bernardyńskiego w Poznaniu. Franciszkanie organizując te skromne imieniny zapraszają na koncert śpiewaków operowych z towarzyszeniem fortepianu. O godzinie 19.00 w kościele bernardynów wystąpią Konrad Dębski i Piotr Czajkowski, przy fortepianie Mariola Bryła.

W programie znajdą się jedne z najpiękniejszych arii operowych, pieśni neapolitańskie i znane pieśni kościelne. To wydarzenie powoli wpisuje się w historię Placu Bernardyńskiego, który powstał w połowie XV w. przy ufundowanym kościele franciszkanów (potocznie zwanych bernardynami od św. Bernardyna ze Sieny, który jest również patronem kościoła, jego pomnik stoi przy tym Placu).

Plac stał się ośrodkiem przedmieścia Piaski. W 1618 roku był on już widoczny na planie Poznania. Jego nazwa przyjęła się w XIX w. od franciszkanów mieszkających przy tym placu. Po roku 1945 miejsce to stało się punktem targowym i tak jest po dzień dzisiejszy. 18 maja o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji mieszkańców Pl. Bernardyńskiego, jak również tych, którzy na placu posiadają swoje miejsca pracy.

Notka o artystach:

Konrad Dębski – tenor
swą edukację muzyczną rozpoczął w Poznańskich Słowikach Jerzego Kurczewskiego.
Po ukończeniu studiów wokalnych w Akademii Muzycznej w Poznaniu był solistą Teatru Muzycznego w Poznaniu a także przez 10 łat śpiewakiem Opery w Oldenburgu w Niemczech.

Piotr Czajkowski – tenor
śpiewak operowy pochodzenia rosyjskiego. Urodzony w Polsce swoją karierę artystyczną rozpoczął jako solista Opery Narodowej w Warszawie. Swoją karierę operową kontynuował na zachodzie Europy będąc solistą teatrów operowych w Hamburgu i Kassef. Jego partnerem scenicznym był 1i1. in. światowej sławy tenor Placido Domingo /Hamburger Staatsoper/

Mariola Bryła – fortepian
Absolwentka poznańskiej akademii muzycznej, prowadzi obecnie klasę klawesynu na tejże uczelni. Poza działalnością pedagogiczną prowadzi szeroką działalność koncertową; koncertowała we wszystkich niemal krajach europejskich a także w Meksyku i USA.

o. Leonard P. Bielecki OFM

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda