Home WiadomościArchiwum Trwa Europejskie Spotkanie Młodych Taizé 2010

Trwa Europejskie Spotkanie Młodych Taizé 2010

Redakcja
W Rotterdamie w Holandii trwa 33. Europejskie Spotkanie Młodych. Na zaproszenie ekumenicznej Wspólnoty z Taizé przybyło tam ok. 30 tys. Europejczyków, w tym ponad 6 tys. Polaków. Młodzi rozważają tym razem „List z Chile” przełożonego wspólnoty br. Aloisa, poświęcony radości.

Spotkanie w Rotterdamie rozpoczęło się we wtorek wieczorem na terenie hal wystawowych Ahoy, które przez najbliższe dni będą miejscem posiłków i modlitwy dla ponad 30 tys. młodych Europejczyków. Podobnie jak w latach poprzednich największą grupę narodowościową, ponad 6 tys. osób, stanowią Polacy.

Podczas wieczornej modlitwy przeor Wspólnoty Taizé br. Alois wyjaśnił, że w czasie spotkania w Rotterdamie młodzi powinni szukać radości. Nawiązał tym samym do swego „Listu z Chile", którego tematem jest właśnie radość. Stanowi on przedmiot rozważań 33. Europejskiego Spotkania Młodych.

– Jeśli w tych dniach staramy się ożywić naszą radość życia, to nie chodzi o łatwą radość, o ucieczkę od trudności i cierpień. Chodzi raczej o wdzięczność za dar życia. I chciałbym z naciskiem podkreślić słowo «dar». Życie jest darem, który nie pochodzi od nas –  mówił br. Alois.
 
W swojej medytacji przełożony ekumenicznej wspólnoty monastycznej z Taizé, przypomniał o dramatycznej sytuacji Haitańczyków. Wspominał swoją ubiegłoroczną wizytę w Port-au-Prince, podkreślając, że trzęsienie ziemi, huragan a wreszcie epidemia cholery spustoszyły ten kraj, ale jednocześnie wywołały na całym świecie ogromną falę sympatii.
 
Br. Alois podkreślił, że panujące tam bardzo ciężkie warunki życia powodują, iż coraz częściej wybuchają zamieszki, które mogą ogarnąć cały kraj. – Współczucie, współodczuwanie, nigdy nie przebiega tylko w jednym kierunku. Dając otrzymujemy – zaznaczył br. Alois.
 
Przeor Taizé dodał, że Haitańczycy z ufności pokładanej w Bogu czerpią wyjątkową zdolność wytrwania, pomimo wszystko i wbrew wszystkiemu. Nawet w niezrozumiałym cierpieniu Chrystus jest obecny, jeszcze głębiej niż wszelkie nieszczęścia. – Chcielibyśmy, by przeniknęło nas ich zaufanie do Boga – mówił. Br. Alois zapowiedział, że wspólnota z Taizé podejmie konkretną inicjatywę na rzecz Haiti. Dzięki zbiórce środków nazwanej „operacja nadzieja" Taizé będzie wspierać istniejące tam projekty na rzecz dzieci przeżywających trudną sytuację życiową, zwłaszcza edukacyjne. Jak zaznaczył, wszyscy będą mogli przyłączyć się do tej inicjatywy.
 
Nawiązując do porannych spotkań w małych grupach br. Alois zachęcał młodych, by zastanowili się w jaki sposób współczująca miłość może coraz bardziej wypełniać nasze życie. „Bieda i niesprawiedliwość są tuż obok nas, nawet w bogatych społeczeństwach. Co pobudza mnie do hojności? Czy mam odwagę iść do tych, którzy cierpią, nawet z pustymi rękami? Czy możemy bardziej uważać na swój styl życia, by solidarność z biedniejszymi stawała się coraz bardziej konkretna?" – pytał.
 
Jak podkreślił radość życia, której wszyscy poszukujemy, znajduje się również w otwarciu na innych, w pierwszym rzędzie na tych, którzy są nam powierzeni i którzy znajdują się tuż obok nas. – Świadomy wybór radości jest nieodłącznie związany ze świadomym wyborem człowieka, jako naszego bliźniego – powiedział br. Alois.

W trakcie medytacji przeora Wspólnoty Taizé głos zabrała również Christine z Haiti. Podziękowała zgromadzonym za solidarność a jednocześnie podkreśliła, że odbudowa jej ojczyzny musi opierać się na pracy samych Haitańczyków. – Jest u nas wielu młodych gotowych do podjęcia różnego rodzaju odpowiedzialności. Przygotowujemy się do tego. Dziękujemy za wasze wsparcie, za modlitwę w naszej intencji i za to, że nie zapominacie o Haiti – powiedziała Christine, po czym w hali, gdzie odbywała się modlitwa rozległy się gromkie oklaski.

Uczestnicy Spotkania Młodych zakwaterowani są na terenie 150 parafii Rotterdamu i okolic. Są to nie tylko wspólnoty katolickie, ale również protestanckie. Mimo początkowych trudności dla wszystkich udało się znaleźć miejsce w domach prywatnych.

Poranki młodzież spędza na modlitwie i dzieleniu się swym doświadczeniem w parafiach. Popołudniami uczestniczy w warsztatach tematycznych, zaś wieczorem odbywają się modlitwy na terenie hal wystawowych Ahoy.

RV

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda