Home WiadomościArchiwum Trwają Hermanickie Spotkania Dominikańskie

Trwają Hermanickie Spotkania Dominikańskie

Redakcja
W Ustroniu-Hermanicach w Beskidzie Śląskim ruszyły Wakacyjne Spotkania Dominikańskie. Rekolekcje poświęcone będą w tym roku miłości, wierze i nadziei. Dominikańskie kolokwia u stóp Czantorii odbywają się od 23 lat.

 
W pierwszym cyklu, w dniach od 17 do 23 lipca, rekolekcje i tygodniowy kurs przedmałżeński prowadzi Jacek Pulikowski. W spotkaniu adresowanym do zakochanych, narzeczonych, małżeństw i rodzin, udział bierze około 160 osób.

Jak poinformował o. Krzysztof Ruszel OP z dominikańskiej parafii, uczestnicy spotkań przyjechali z całej Polski. Na słynnej hermanickiej łące namioty rozbili małżonkowie z dziećmi oraz narzeczeni m.in. z Gdańska, Białegostoku, Wrocławia i Łodzi.

„Pierwszy tydzień prowadzony przez pana Jacka Pulikowskiego poświęcony jest miłości i stanowić może przygotowanie do małżeństwa, a także być czasem refleksji nad własnym małżeństwem. Kolejne dwa tygodnie będzie prowadził o. Jan Góra i zaproszeni goście" – zapowiada zakonnik.

W czasie konferencji organizatorzy zapewniają opiekę nad dziećmi powyżej 4. roku życia. Na zakończenie zainteresowani otrzymują zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego.

W kolejnym bloku, w dniach od 24 do 31 lipca, rekolekcje pt. „Wiara jako odpowiedź" poprowadzi inicjator spotkań w Hermanicach i twórca Lednicy 2000 o. Jan Góra OP. Wśród poruszanych przez dominikanina zagadnień będą historia, dziedzictwo, znaki czasu, klucz do pełni, więź z Bogiem. Tydzień ten adresowany jest do studentów i młodzieży.

W ostatnim cyklu w dniach od 31 lipca do 7 sierpnia, rekolekcje dla studentów i młodzieży pt. „Nadzieja perspektywą" poprowadzi także o. Góra. Tym razem spotkanie dotyczyć będzie takich kwestii jak siła przebicia, emocje a wiara, budzenie nadziei u innych, umiejętność przebaczania.

W tym roku specjalne zaproszenie do udziału w spotkaniach młodzieży w Hermanicach przesłał do parafii diecezji bielsko-żywieckiej jej ordynariusz bp Tadeusz Rakoczy. „Ufam, że spotkania organizowane w Hermanicach pomogą przeżyć czas wakacji niosąc chwile refleksji, modlitwy, spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem. Będzie to dla nich dobrego wypoczynku, ale i zarazem okazja dynamicznego rozwoju dzięki konferencjom i warsztatom" – napisał biskup, wyrażając wdzięczność dla wysiłków i starań o. Jana Góry i Duszpasterstwa Akademickiego z Poznania.

W Ustroniu-Hermanicach obecny jest obraz Matki Bożego Słowa. Maryja stała się dla tutejszej wspólnoty patronką dialogu ekumenicznego i duszpasterstwa młodzieży. Obraz ten z pokładu helikoptera pobłogosławił Jan Paweł II, gdy 22 maja 1995 roku przelatywał z Ołomuńca do Skoczowa. Papież przelatując nad hermanicką łąką, pozdrowił wiernych i podarował różańce, rozrzucając je z okna helikoptera.

Pobyt w Beskidzie Śląskim to także możliwość wyjścia na spacer w góry i uprawiania sportu, spotkań i rozmów przy ognisku lub w kawiarence. Każdego dnia sprawowane są jutrznia i nieszpory oraz Eucharystia w plenerze.

KAI

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda