USA: Biskup kapucyn lekarstwem na skandale

Od ponad dwóch lat w archidiecezji Filadelfii toczy się śledztwo w sprawie skandali w związku z nadużyciami seksualnymi duchownych. W marcu tego roku podjęto decyzję o zawieszeniu ponad 20 księży oskarżonych o molestowanie nieletnich.
W związku z tymi wydarzeniami – i ze względu na wiek – 76-letni arcybiskup Filadelfii, kard. Justin Francis Rigali złożył rezygnację z urzędu.
Jego następcą Benedykt XVI mianował kapucyna, abpa Charlesa Josepha Chaputa, dotychczasowego metropolitę Denver, którego doświadczenie z pewnością przyda się w dotkniętej skandalami diecezji.

 
Arcybiskup Chaput znany jest z jasnego stanowiska w obronie wiary katolickiej i w kwestiach moralnych, jak obrona życia nienarodzonych czy małżeństwa rozumianego jako związek mężczyzny i kobiety. Ten jedyny w episkopacie USA arcybiskup indiańskiego pochodzenia (jego matka pochodzi z algonkińskiego plemienia Potawatomi) pełni w nim funkcję przewodniczącego podkomisji ds. amerykańskich tubylców.

Nowy metropolita Filadelfii urodził się 66 lat temu. Po wstąpieniu do kapucynów i święceniach kapłańskich pełnił szereg funkcji w tym zakonie, m.in. w latach 1983-1988 sprawował urząd prowincjała. Był też proboszczem w archidiecezji Denver, potem przez dziewięć lat biskupem Rapid City, a od 1997 roku pełnił urząd arcybiskupa Denver.

Za: www.glosojcapio.pl