Home WiadomościArchiwum W Kustodii Ziemi Świętej: Betlejem

W Kustodii Ziemi Świętej: Betlejem

Redakcja
090515a.jpg Obecnie to niewielkie miasteczko położone kilka kilometrów od Jerozolimy, na terenie Autonomii Palestyńskiej. Tamtejszą słynną Bazyliką Narodzenia Chrystusa od XIV wieku opiekują się franciszkanie. Obecnie świątynia jest własnością Kościoła prawosławnego.
Betlejem kojarzy się nieodłącznie z historyczną Grotą Narodzenia Pana Jezusa. W 1309 r., dokładnie 700 lat temu, franciszkanie otrzymali od sułtana egipskiego prawo osiedlenia się w Betlejem. W 1347 r. przejęli opiekę nad Grotą Narodzenia i bizantyńską bazyliką zbudowaną przez cesarza Konstantyna i jego matkę św. Helenę, dla uczczenia miejsca przyjścia na świat Syna Bożego.


W połowie XVIII wieku franciszkanie (i cała wspólnota katolicka) utracili prawo do sprawowania mszy św. w Bazylice Narodzenia. Prawo strzeżenia tego miejsca otrzymali od sułtana mnisi greckiego Kościoła prawosławnego. Katolicy utrzymali jednak przywilej celebrowania mszy św. w Grocie Narodzenia przy Żłóbku oraz odprawiania codziennej procesji z okadzeniem Groty. Trzecią wspólnotą wyznaniową, która strzeże tego miejsca jest ormiański Kościół prawosławny.
W 1882 r. dla potrzeb parafian z Betlejem oraz pielgrzymów z całego świata przy bazylice został wybudowany nowy kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Ten kościół jest własnością franciszkanów, to obecnie główna świątynia katolicka w Betlejem. W uroczystość Bożego Narodzenia celebrowana jest tam najważniejsza – bo odprawiana w miejscu narodzenia Chrystusa – Pasterka na świecie.
 
W Bazylice Narodzenia, znajdują się trzy charakterystyczne miejsca. Jest to przede wszystkim ołtarz nad miejscem narodzenia Pana Jezusa. To miejsce jest oznaczone czternastoramienną srebrną gwiazdą, na której umieszczony jest napis po łacinie: "Hic de Virgine Maria Jesus Christus natus est" (Tu urodził się Jezus Chrystus z Dziewicy Maryi) oraz data 1717 r., rok wzniesienia ołtarza i gwiazdy.
Kilka metrów od miejsca narodzenia znajduje się żłóbek, miejsce, w którym został złożony Jezus. Zagłębienie w skale, miejsce żłóbka, była to prawdopodobnie grota wykorzystywana przez biedne rodziny pasterskie do przetrzymywania trzody, ale także mogła służyć jako pomieszczenia mieszkalne.
 
Naprzeciw żłóbka umieszczono ołtarz Trzech Króli, przy którym franciszkanie i przybywający tu pielgrzymi odprawiają mszę św. Przy tym ołtarzu sprawował Eucharystię 6 stycznia 1964 r. papież Paweł VI. 22 marca 2000 r. Grotę Narodzenia nawiedził papież Jan Paweł II.
Wczoraj, 13 maja, w Betlejem modlił się Ojciec Święty Benedykt XVI. Papież przed południem na Placu Żłóbka przed Bazyliką sprawował mszę św. Później udał się na odpoczynek i obiad do franciszkańskiego klasztoru św. Katarzyny. Przełożonym tego klasztoru jest Polak, korespondent prasowy o. Jerzy Kraj OFM, pracujący w Ziemi Świętej od ponad 25 lat.
 
090515b.jpg
 
Przy konwencie zakonnicy prowadzą dom pielgrzyma "Casa Nova", jego dyrektorem jest również Polak, o. Seweryn Lubecki OFM.
Po południu Benedykt XVI nawiedził grotę Narodzenia. Uklęknął przed miejscem narodzenia Chrystusa i kilka minut trwał zatopiony w modlitwie. Ojcu Świętemu towarzyszyli m.in. generał Zakonu Braci Mniejszych o. José Rodríguez Carballo OFM, kustosz Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa OFM oraz o. Jerzy Kraj.
Franciszkanie z Betlejem zasłynęli w 2002 r., kiedy to zostali uwięzieni w Bazylice Narodzenia razem z żołnierzami palestyńskimi, którzy schronili się tam przed atakującym wojskiem izraelskim. To dzięki m.in. ich mediacjom oraz akcji informowania opinii światowej o konflikcie, incydent ten po ponad 30 dniach udało się zakończyć (zob. Przegląd doniesień związanych z ostatnimi wydarzeniami w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem).
Dodajmy jeszcze, że Kościół św. Katarzyny, sam w sobie prosty i piękny, wymaga obecnie instalacji nowego, funkcjonalnego systemu oświetlenia. O akcji pomocy finansowej dla tej świątyni informowaliśmy w lutym tego roku (zob. Na świecie: Światło dla Betlejem).
 
opr. wp

Za: www.franciszkanie.pl .

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda