Home WiadomościArchiwum Warszawa: Spotkanie przełożonych wspólnot sercańskich

Warszawa: Spotkanie przełożonych wspólnot sercańskich

Redakcja
0000101127d.png Jak pełnić dziś misję przełożonego? Jakie cechy potrzebne są do sprawowania tej funkcji, i co robić, by uniknąć pokus na które wystawiona jest władza – to niektóre wątki spotkania przełożonych wspólnot sercańskich, jakie odbyło się 23 listopada w siedzibie Kurii Prowincjalnej w Warszawie. Dorocznemu spotkaniu przełożonych przewodniczył prowincjał ks. Artur Sanecki SCJ.

„Przełożony to mediator między Bogiem a człowiekiem. Powinien rozeznawać i przekazywać wolę Bożą, ale jest pierwszym, który winien tej woli sam szukać” – mówił do pełniących obowiązki przełożonych o. Krzysztof Dyrek SJ, były prowincjał jezuitów. Przypominając zadania należące do przełożonego we wspólnocie zakonnej, podkreślił potrzebę posiadania odpowiednich cech charakteru i darów duchowych do wykonywania tej funkcji. Na pierwszym miejscu wymienił cechę posłuszeństwa. „Przełożony musi sam być posłusznym swoim wyższym przełożonym, a także konstytucjom, regułom zakonnym. Winien sam żyć tymi regułami dając przykład, że warto i można tak postępować” – zauważył. Zdaniem o. Dyrka przełożony musi mieć pasję do ludzi oraz miłość do Zgromadzenia i współbraci. Powinien także być pokorny, umieć przyznać się do pomyłek, potrafić słuchać, pytać się, a jednocześnie mieć odwagę powiedzenia prawdy i przyjęcia krytyki.

„Przełożeni nadają styl wspólnocie, wytyczają drogę, ale można w tym się pogubić, podobnie jak w przypadku ewangelicznej Marty, która w pewnej chwili poczuła się właścicielką domu i chciała być najważniejszą” – mówił w homilii o. Dyrek, wieloletni wychowawca u jezuitów. Komentując fragment Ewangelii o Marii i Marcie przestrzegł przed różnymi pokusami, na jakie wystawiony jest przełożony. Zaliczył do nich m.in. koncentrację na sobie, dyktowanie ludziom i Jezusowi, robienie wszystkiego za innych, zamykanie się na słuchanie. „Władza wystawia na pokusy, ale daje też szansę na przemianę, podobnie jak potem zmieniła się Marta. Ale to zależy od nas, czy rozumiemy sens krzyża wpisanego w funkcję przełożonego i czy potraktujemy przełożeństwo dla dobra innych i chwały Bożej” – zauważył o. Dyrek.
 
W dalszej części spotkania prowincjał ks. Artur Sanecki SCJ podkreślił, że doroczny zjazd przełożonych jest nie tylko okazją do przekazania bieżących informacji z życia prowincji i zgromadzenia, lecz możliwością dyskusji, dzielenia się radami, ale nieraz i problemami. Nawiązał także do swego Listu Powizytacyjnego, przypominając niektóre jego wątki związane z życiem wspólnotowym. Omówił październikowe spotkanie w Rzymie wszystkich przełożonych Zgromadzenia, informując o nowych zaangażowaniach misyjnych w Czadzie, Angoli, Paragwaju i w Wietnamie oraz o planowanej od 16 do 25 lipca 2012 r. Konferencji Generalnej w Neustadt w Niemczech. Jej tematyka będzie poświęcona m.in. wychowaniu, edukacji i pracy z młodzieżą. Z kolei jesienią 2011 r. odbędzie się Konferencja Prowincjalna.

Ksiądz Prowincjał oraz ekonom prowincjalny ks. Ireneusz Kmieć poinformowali również o trwających od września pracach przy remoncie Domu Macierzystego w Krakowie. W części przeznaczonej na komunikaty, swe wystąpienia mieli: dyrektor strony internetowej – ks. Andrzej Sawulski, dyrektor formacji ciągłej – ks. Jerzy Wełna, który powiadomił o końcowej redakcji pierwszego tomu „Dzienników” O. Dehona i otwarciu w przyszłym roku Ośrodku Szerzenia Kultu Serca Jezusa w Tarnowie. Z kolei o niemal 15-letniej działalności Sercańskich Rekolekcji Młodzieżowych mówił ks. Bogdan Kuta, natomiast ks. Andrzej Sobieraj przedstawił sytuację duszpasterską sercanów na Ukrainie, wspominając niedawną peregrynację relikwii św. Małgorzaty Marii, misje intronizacyjne oraz wznoszenie Parafialnego Centrum Rehabilitacyjnego.
 
Zdjęcia i tekst: ks. Andrzej Sawulski SCJ
 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda