Home WiadomościArchiwum Wartość (nie)chcianego życia

Wartość (nie)chcianego życia

Redakcja

“Wartość (nie)chcianego życia”, to książka bioetyka o. dr Roberta Kiełtyki, która w tych dniach ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego PAT w Krakowie.

Autor podejmuje trudny w analizie etycznej problem płodów i noworodków anencefalicznych, czyli pozbawionych znacznej części mózgu, które ulegają samoistnym poronieniom, zostają poddane aborcji albo urodzone i przez pewien czas podtrzymywane przy życiu.
“W temacie anencefalii, praca franciszkańskiego bioetyka jest szczególnie cenna, ponieważ wyczerpuje aktualny stan wiedzy medycznej i prezentuje pełną (także w opisie stanowisk pozakatolickich) ocenę moralną problemu anencefalii płodów i noworodków” – pisze o książce bioetyk o. Jerzy Brusiło OFMConv z PAT w Krakowie.

“Wartość (nie)chcianego życia” Roberta Kiełtyki ukazuje problem dziecka, które i tak jest skazane na śmierć (noworodki z takim upośledzeniem nie przeżywają długo) ale mogą być kochane i chciane przez swoich rodziców.
Aneks w drugiej części książki, zawiera zbiór najważniejszych tekstów Magisterium Kościoła, konferencji biskupów i świeckiego prawa medycznego, w tym niektóre dokumenty po raz pierwszy przetłumaczone na język polski. Książka wyszła w 9. części serii “Prace i Sympozja” WN PAT.

O. Robert Kiełtyka (ur. 1974 roku) pochodzi z Jasła, należy do krakowskiej prowincji franciszkanów. Studia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Franciszkanów w Krakowie. Po ślubach wieczystych w 1998 roku, dwa lata później przyjął święcenia kapłańskie. Rok pracował w duszparsterstwie w Polsce, a potem w 2001 rozpoczął studia we szwajcarskim Fryburgu, zakończone w roku 2007 doktoratem z teologii moralnej w dziedzinie bioetyki.

“Wartość (nie)chcianego życia. Status antropologiczny płodów i noworodków anencefalicznych”, o. Robert Kiełtyka OFMConv, Wydawnictwo Naukowe PAT, Kraków 2008, ss. 186.

za www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda