Home WiadomościArchiwum Waszyngton: jubileusz 25-lecia polskiej parafii

Waszyngton: jubileusz 25-lecia polskiej parafii

Redakcja

Jubileusz 25-lecia przeżywa polska parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Waszyngtonie, prowadzona przez księży chrystusowców. Uroczystej, dziękczynnej Mszy św. w parafii położonej w dzielnicy Silver Spring przewodniczył abp Donald W. Wuerl, arcybiskup Waszyngtonu.

"Dziękuję dzisiaj Bogu za to, że przez dwadzieścia pięć lat polska parafia jest widzialnym znakiem duchowej wspólnoty, gdzie przychodzą wierni by się modlić, słuchać Słowa Bożego i kultywować swoje religijne i narodowe tradycje" – powiedział abp Wuerl.

W liturgii wzięli udział m.in. ambasador RP w Stanach Zjednoczonych i inni polscy dyplomaci przebywający w stolicy Stanów Zjednoczonych, w tym Konsul Generalny RP oraz Waszyngtonie. Obecny był także prowincjał Księży Chrystusowców oraz proboszczowie sąsiednich parafii amerykańskich.

W 1977 r. ówczesny arcybiskup Waszyngtonu kard. William Baum, na popartą przez kard. Karola Wojtyłę prośbę miejscowej Polonii postanowił powołać Polską Misję Katolicką pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Maksymiliana. W 1983 r. kard. James Hickey podniósł misję do rangi parafii.

Duszpasterstwo powierzono kapłanom z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Kościołem parafialnym dla Polaków został najstarszy kościół w metropolii; św. Jana Ewangelisty w Silver Spring.

Obecnie proboszczem parafii jest ks. Jan Fiedurek TChr, który od 17 lat jest duszpasterzem w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej był m.in. proboszczem Polskiej Misji Katolickiej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej na Florydzie.

Na małym cmentarzu polskiej parafii w Silver Spring pochowany jest – wspomniany przez papieża podczas waszyngtońskiej Mszy – pierwszy amerykański biskup a następnie arcybiskup John Carroll (1735-1815). Wcześniej był on proboszczem parafii w Silver Spring.

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda