Watykan: Benedykt XVI pożegnał kard. Urbano Navarrete SJ

benedykt16.png „Wychowywanie zwłaszcza młodych pokoleń do prawdziwej sprawiedliwości, do sprawiedliwości Chrystusa i Ewangelii”. W ten sposób posługę, którą przez swe długie, 90-letnie życie pełnił zmarły 22 listopada kard. Urbano Navarrete SJ, określił dziś Papież w bazylice watykańskiej podczas jego uroczystości pogrzebowych. Benedykt XVI przypomniał, że ten hiszpański jezuita był m.in. dziekanem wydziału prawa kanonicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, a potem rektorem tej uczelni. Wniósł kompetentny wkład w rewizję Kodeksu Prawa Kanonicznego i z pożytkiem współpracował z wielu dykasteriami Kurii Rzymskiej jako ceniony konsultor.

„Ze znamienną dla siebie równowagą zwykł mawiać, że w pracy naukowej kieruje się trzema głównymi zasadami – powiedział Ojciec Święty. – Pierwsza to głęboka miłość do przeszłości, do tradycji. Kto bowiem na polu naukowym, a zwłaszcza kościelnym, nie kocha przeszłości, jest jak syn bez rodziców. Dalej kard. Navarrete był wrażliwy na problemy, wymogi, wyzwania teraźniejszości, w której Bóg nas postawił. Wreszcie umiał patrzeć i otwierać się na przyszłość bez lęku, ale z nadzieją, która płynie z wiary. Ta głęboko chrześcijańska wizja kierowała jego zaangażowaniem dla Boga, dla Kościoła, dla człowieka w nauczaniu i w dziełach” – dodał Papież.

„Kard. Urbano Navarrete, duchowy syn św. Ignacego Loyoli, jest jednym z uczniów, których Bóg Ojciec dał Chrystusowi, «aby z Nim byli». Był «z Jezusem» przez swe długie życie, poznał Jego imię. Kochał Go, żyjąc w bliskiej jedności z Nim, zwłaszcza zatrzymując się długo na modlitwie, gdzie czerpał ze źródła zbawienia moc, by być wiernym woli Bożej w każdej okoliczności, nawet najbardziej niekorzystnej. Tego nauczył się od dziecka w rodzinie dzięki świetlanemu przykładowi rodziców, zwłaszcza ojca. Umieli oni stworzyć w rodzinie atmosferę głębokiej wiary chrześcijańskiej. Zachęcili sześcioro dzieci – w tym trzech jezuitów i dwie zakonnice – do odwagi dawania świadectwa swej wierze, niczego nie stawiając przed miłością Chrystusa i wszystko czyniąc na większą chwałę Bożą”.

Dodajmy, że obecnie jest 202 kardynałów, z czego 121 nie przekroczyło jeszcze 80. roku życia i ma prawo do udziału w konklawe. Po śmierci hiszpańskiego jezuity kard. Navarrete do Kolegium Kardynalskiego należy 10 Hiszpanów, w tym pięciu elektorów. Siedmiu purpuratów – w tym dwóch nie mających jeszcze 80 lat – należy do Towarzystwa Jezusowego.

ak/ rv