Home WiadomościArchiwum Watykan – Być obecnym wcielając wartości

Watykan – Być obecnym wcielając wartości

Redakcja
Jak to już jest w zwyczaju, we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, Papież ogłosił orędzie na 45. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu: “Prawda, przepowiadanie i autentyczność życia w erze cyfrowej”, który będzie obchodzony w niedzielę 5 czerwca. Papież wzywa młodych, by byli obecni na arenie cyfrowej z wartościami Ewangelii.

 
Również w tym roku, jak w ostatnich latach, orędzie, które Papież kieruje na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, dotyczy internetu. To zainteresowanie determinują dokonujące się zmiany technologiczne i kulturowe, które rodzą "nowy sposób zdobywania wiedzy i myślenia, z nieznanymi dotąd możliwościami zawierania relacji i budowy jedności".

Papież przypomina, że "jak każdy owoc geniuszu człowieka, nowe technologie komunikacji wymagają postawienia ich w służbie na rzecz integralnego dobra osoby i całej ludzkości". Komunikowanie staje się, kulturalnie i efektywnie, dzieleniem. Jednakże trzeba zwrócić uwagę na "niektóre typowe ograniczenia komunikacji cyfrowej: stronniczość interakcji, tendencja do przekazywania tylko niektórych części swojego wewnętrznego świata, ryzyko popadnięcia w rodzaj budowy wizerunku siebie, który może ulegać samozadowoleniu".

W sposób szczególny Papież odnosi się do portali społecznościowych, gdzie "w poszukiwaniu dzielenia się, ‘przyjaźni’, staje się wobec wyzwania bycia autentycznym, wiernym samym sobie, bez popadania w iluzję sztucznej budowy ‘profilu’ publicznego". Dalej domaga się nowej odpowiedzi na pytanie ewangeliczne: "Kto jest moim bliźnim?". Papież, zachęca do właściwej obecności w sieci, przypominając, że "kontakt wirtualny nie może i nie powinien zastępować bezpośredniego kontaktu z ludźmi na wszystkich poziomach naszego życia"; przywołuje przy tym chrześcijański styl obecności w świecie cyfrowym. "Przekazywanie Ewangelii przez nowe media oznacza nie tylko umieszczenie treści wyraźnie religijnych w różnych mediach – pisze Papież – ale również konsekwentne świadczenie na własnym profilu cyfrowym oraz w sposobie przekazywania, wyborów, preferencji i osądów, które powinny być w pełni zgodne z Ewangelią, nawet jeśli wprost o niej nie mówią".

Wykraczając poza kryteria typowe dla mentalności internetowej – popularność i ilość – Benedykt XVI przypomina, że "prawda Ewangelii nie jest czymś, co może być przedmiotem konsumpcji lub powierzchownej przyjemności, ale jest darem, który wymaga wolnej odpowiedzi". Papież zachęca chrześcijan, aby z ufnością oraz świadomą i odpowiedzialną kreatywnością włączyli się w sieć relacji, jakie umożliwiła epoka cyfrowa, "dlatego, że ta sieć jest integralną częścią ludzkiego życia".  "Prawda, którą jest Chrystus, jest w ostateczności pełną i autentyczną odpowiedzią na owo ludzkie pragnienie relacji, wspólnoty, sensu, które ujawnia się także w masowym udziale w różnych sieciach społecznościowych".

Na zakończenie Papież zwraca się do młodych, wzywając ich, "by czynili dobry użytek ze swej obecności na forum cyfrowym", i zapraszając na Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie, wydarzenia, którego przygotowania zawdzięczają wiele nowym technologiom.

Wkrótce Dykasterium Salezjanów i Sektor ds. Komunikacji Społecznej Córek Maryi Wspomożycielki udostępnią cykl materiałów, które pozwolą lepiej przygotować się do obchodów 45. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu.

ANS – Watykan

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda