Home WiadomościArchiwum Wielkotygodniowe obchody w Kalwarii Zebrzydowskiej

Wielkotygodniowe obchody w Kalwarii Zebrzydowskiej

Redakcja
100320b.png W Niedzielę Palmową w kalwaryjskim sanktuarium pasyjno-maryjnym, "najstarszej polskiej Jerozolimie" zainaugurowane zostanie Misterium Męki Pańskiej. Rozpoczną je sceny "Wjazdu Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy" i "Wypędzenie przekupniów". Wcześniej, o godz. 11.15, uroczystej sumie połączonej z poświęceniem palm będzie przewodniczył Ks. Kard. Franciszek Macharski.
Chwalebne Misterium Męki Pańskiej zainaugurowane zostanie o godz. 15.00. Alumni bernardyńskiego seminarium, przewodnicy kalwaryjscy oraz pielgrzymi z różnych stron Polski odtworzą triumfalny „Wjazd Chrystusa na osiołku do Jerozolimy” oraz scenę „Wypędzenia przekupniów”.


Kolejne części Misterium, „Uczta u Szymona” i „Zdrada Judasza” zostaną przedstawione w Wielką Środę. W Wielki Czwartek o godz. 13.30, kustosz sanktuarium umyje nogi dwunastu Apostołom, po czym wyruszy procesja pasyjna do pałacu Kajfasza. Po zakończeniu czwartkowego Misterium w Wieczerniku na Dróżkach zostanie odprawiona Msza św., po czym rozpocznie się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu w Piwnicy u Kajfasza. Uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem prowincjała oo. Bernardynów o. Czesława Gnieckiego, zostanie odprawiona o godz. 19.30 na Placu Rajskim przed bazyliką.
 
Wielkopiątkowe uroczystości rozpoczną się o świcie „Porannym sądem” przy kaplicy Kajfasza. Następnie procesja wyruszy do Piłata i Heroda. Ok. godz. 8.00 przy pałacu Piłata, pielgrzymi wysłuchają Dekretu oraz pasterskiego słowa Metropolity Krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza. Po czym wyruszy tradycyjna Droga Krzyżowa, której zakończenie będzie miało charakter ściśle liturgiczny – na Wzgórzu Ukrzyżowania celebrowana będzie, pod przewodnictwem Ks. bpa Jana Szkodonia, Liturgia Męki Pańskiej, która zamknie kalwaryjskie Misterium.
Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się w sobotę o godz. 19.00.
 
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00 wyruszy procesja rezurekcyjna z kościoła Grobu Pańskiego do bazyliki, gdzie odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta, której przewodniczył będzie Ks. bp Jan Szkodoń z Krakowa.
Kalwaryjskie Misterium Pasyjne, biorące swój początek w 1. poł. XVII w., po zreformowaniu ich po II wojnie światowej gromadzi w sanktuarium ponad sto tysięcy pielgrzymów i turystów z kraju i z zagranicy. Misterium w Kalwarii jest odtwarzane każdego roku, w poszczególne dni Wielkiego Tygodnia. Odbywa się w plenerze na Dróżkach Kalwaryjskich, na przestrzeni ok. 6 kilometrów. Ważniejsze role w misterium odtwarzają alumni bernardyńskiego seminarium, pozostałe – jak dawniej – przewodnicy grup pielgrzymkowych oraz pielgrzymi z różnych regionów Polski.
 
W tym roku po raz trzeci w postać Chrystusa wcieli się brat Kalikst, alumn IV roku WSD oo. Bernardynów.
Jak co roku, od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Piątku, przez Kalwarię przejdzie blisko 150 tysięcy pielgrzymów z różnych stron Polski i Europy. Przybędą oni, aby na Dróżkach kalwaryjskich przeżywać okres szczególnego zamyślenia nad ceną naszego odkupienia.
UWAGA! INFORMACJA DLA MEDIÓW
Prośby o akredytację należy przesyłać na adres [email protected] do dnia 25 III 2010 r.
 

 
o. Damian Muskus ofm

Za: www.kalwaria.eu.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda