Wietnam: władze zburzyły klasztor Vinh Long

Klasztor szarytek w diecezji Vinh Long na południu Wietnamu został zburzony – poinformowała agencja AsiaNews. Podczas konferencji prasowej 12 grudnia lokalne władze ujawniły, że na miejscu klasztoru św. Pawła powstanie park publiczny.

Zanim miejscowy komitet ludowy ogłosił swoją decyzję, pod adresem sióstr kierowano liczne oskarżenia o „nadużywanie wolności religijnej”. Miało ono polegać na „inspirowaniu protestów przeciwko Socjalistycznej Republice Wietnamu i w konsekwencji wyrządzaniu szkody jedności ludu”.

W maju br. władze Vinh Long przekazały teren klasztoru, należącego do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, spółce Saigon Tourist Company, która miała urządzić tam hotel. Rozpoczęcie prac na terenie klasztoru wywołało protesty miejscowych chrześcijan.

Ordynariusz Vinh Long bp Thomas Nguyen Van Tan w liście protestacyjnym z 18 maja przypomniał, że 7 września 1977 r. władze zajęły w tym mieście Kolegium Świętego Krzyża, klasztor św. Pawła i wyższe seminarium duchowne. Następnie przywłaszczyły sobie te nieruchomości i dokonywały aresztowań każdego, kto próbował je okupować. Petycje do władz wysyłane przez siostrę prowincjalną szarytek i kurię biskupią do tej pory nie doczekały się odpowiedzi.

za: www.niedziela.pl