Home WiadomościArchiwum WKS: Opieka nad uchodźcami w Bazylice Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro

WKS: Opieka nad uchodźcami w Bazylice Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro

Redakcja
Trudna sytuacja społeczno-polityczna i wojskowa na Wybrzeżu Kości Słoniowej sprawiła, że od czwartku 31 marca 2011 r. obserwujemy eksodus ludności do Bazyliki Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro. Ludzie mówią, że odczuwają lęk w związku z rozwojem niebezpiecznej sytuacji i są zmęczeni odgłosami strzałów z karabinów słyszanymi w mieście.
Dzisiaj (środa 6 kwietnia 2011 r.) odnotowujemy w Bazylice 785 uchodźców, w tym 394 mężczyzn i 391 kobiet. Dzieci do piętnastego roku życia stanowią 60% uchodźców.

 
Mamy pod opieką pięć ciężarnych kobiet, w tym trzy są w dziewiątym miesiącu ciąży, oraz 12 karmiących kobiet, z których cztery mają niemowlęta poniżej trzeciego miesiąca życia. Jedno z niemowląt ma zaledwie tydzień.

Wiele dzieci odczuwa różne dolegliwości: gorączkę, bóle brzucha, a troje cierpi na astmę. U dwojga wykryto poważną chorobę: u jednego dur brzuszny, a u drugiego chorobę, której przyczyn nie udało się ustalić.

Budynek stanowiący schronienie dla uchodźców nie jest na tyle duży, aby mógł przyjąć tak znaczną liczbę osób. Z dużym trudem udaje nam się ich pomieścić. W poniedziałek 4 kwietnia spotkali się z nimi przedstawiciele międzynarodowej organizacji International Rescue Committee. Uchodźcy mówili o trudnościach i o tym, czego potrzebują: materaców (około stu), namiotów, podręczników szkolnych i zabawek dla dzieci, by poczuły się bezpieczne, naczyń (talerzy i kubków), lekarstw, żywności, artykułów sanitarnych.

Aby zapewnić uchodźcom odpowiednią opiekę, rektor Bazyliki ksiądz Stanisław Skuza nawiązał kontakt ze służbami SAMU (Service d’aide médicale urgente – odpowiednik pogotowia ratukowego) Yamoussoukro, które od wtorku 5 kwietnia udzielają chorym porad. Służby te pozostają do dyspozycji uchodźców w każdej chwili. Odstąpiono im lekarstwa z zapasów bazyliki, a brakujące lekarstwa kupił  ksiądz rektor.

Za pośrednictwem dr. Yao skontaktowano się również z UNFPA (United Nations Population Fund), żeby zorientować się, w jakim wymiarze ta struktura mogłaby wnieść pomoc. Dr Yao poinformował o darmowej dyspozycyjności szpitala CHR w Yamoussoukro, który oferuje około stu zestawów porodowych i możliwość przeprowadzenia zabiegów cesarskiego cięcia.

Większość uchodźców (72%) pochodzi z różnych dzielnic Yamoussoukro. Odnotowujemy ponadto uchodźców z innych miast m.in. z Abidżanu, Tiassalé, Toulépleu, Zuénoula, Duékoué, Sinfra i Bangolo (28% – 223 osoby). Niektórzy przyszli tu wiele kilometrów na piechotę.

Zarząd bazyliki przyjął uchodźców nie stawiając żadnych warunków i oddał do ich dyspozycji sale zamienione w sypialnie, toalety (prysznic-WC), udostępnił bieżącą wodę pitną, przestrzeń potrzebną do przygotowywania posiłków, artykuły czystości. Codziennie rano księża z Bazyliki przynoszą dzieciom ciepłe mleko i chleb, a na wieczorny posiłek trochę ryżu, rybę, mięso i przyprawy.

Poza tym, sami uchodźcy, widząc, że jest ich coraz więcej, zorganizowali się w taki sposób, żeby wnosić w tę pomoc swój wkład. Utworzono kilka komitetów, które zajmują się przyjmowaniem uchodźców, zakwaterowaniem, sanitariatami, przestrzenią zieloną. Jest też komitet organizujący czas dzieciom.

Informacje pochodzą od Komitetu Zarządzania Uchodźcami
06 kwietnia 2011 r.

Ks. Stanisław Skuza SAC
Rektor Bazyliki Matki Bożej PokojuWspółbracia-misjonarze z Wybrzeża Kości Słoniowej, z którymi utrzymujemy stały kontakt telefoniczny, bardzo proszą o wsparcie modlitewne! Ich życie nie jest bezpośrednio zagrożone, ale tak jak setki tysięcy mieszkańców Wybrzeża, a zwłaszcza Abidjanu – stolicy ekonomicznej kraju, muszą zmagać się z brakiem bieżącej wody, elektryczności i łączności telefonicznej.

Dla wielu mieszkańców nieznośne stają się ciągłe ostrzały z broni ciężkiej. Niebezpiecznie jest na ulicach, opanowanych przez bojówki i bandy uzbrojonych młodych ludzi. Mieszkańcy żyją w nieustanym strachu, poszukują również schronienia na misjach katolickich, także pallotyńskich. Międzynarodowe organizacje pomocy humanitarnej ostrzegają przed wydłużającym się konfliktem, na skutek którego ludności wkrótce zacznie brakować wody zdatnej do picia i żywności, co w efekcie może zakończyć się niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się chorób, a zwłaszcza epidemii cholery.

W obrębie struktur Prowincji Chrystusa Króla SAC, organizacją pomocy dla mieszkańców i Współbraci z Wybrzeża Kości Słoniowej zajmuje się:

Sekretariat Misyjny oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl
ul. Wilcza 8; 05-091 Ząbki
Bank PKO BP SA nr 65 1020 1042 0000 8602 0187 3256
Z dopiskiem: darowizna WKS

Z podziękowaniem za wszelką pomoc, a zwłaszcza DAR MODLITWY !!!

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda