Home WiadomościArchiwum Włochy: Ks. Bosko, Salezjanie i zjednoczenie Włoch

Włochy: Ks. Bosko, Salezjanie i zjednoczenie Włoch

Redakcja
Z okazji 150. rocznicy Zjednoczenia Włoch piemoncka sekcja Stowarzyszenia Życia Konsekrowanego (AVC) zorganizowała cykl konferencji i sympozjów pod nazwą: „“Uomini e donne di Fede nel Risorgimento” („Mężczyźni i kobiety Wiary w Odrodzeniu”), ukazujący wkład osób zakonnych i konsekrowanych w rozwój społeczeństwa włoskiego w latach zjednoczenia i po nich. W piątek, 23 września, miejscowość, w której urodził się Ks. Bosko, była gospodarzem sympozjum poświęconego Założycielowi Zgromadzenia i twórcy dzieła salezjańskiego.

 
Jedynym prelegentem sympozjum był ks. Francesco Motto, Dyrektor Salezjańskiego Instytutu Historycznego, który przedstawił wykład na temat: "Artefici di unità nonostante tutto. Don Bosco, la Famiglia Salesiana e i ‘Padri (o patrigni) della patria’: due facce diverse del risorgimento e dell’unità d’Italia" ("Twórcy jedności pomimo wszystko. Ks. Bosko, Rodzina Salezjańska a ‘Ojcowie (lub ojczymi) ojczyzny’: dwa odmienne oblicza Odrodzenia i Zjednoczenia Włoch").

Po przybliżeniu kontekstu, w którym doszło do zjednoczenia Włoch – relacji pomiędzy siłami laickimi, i w pewnych przypadkach antyklerykalnymi, a kulturą i narodem katolickim – historyk salezjański pogłębił wkład Ks. Bosko w kształtowanie tożsamości Włoch, ze szczególnym odniesieniem do tekstów historycznych i oświatowych, napisanych językiem dostępnym dla wszystkich.

Gdy chodzi o dzieło salezjańskie, które rozpoczęło się od Ks. Bosko, ks. Motto ukazał specyfikę i wymiary działalności salezjańskiej realizowanej we Włoszech poprzez oratoria i ośrodki młodzieżowe, ośrodki kształcenia zawodowego, szkoły, studentaty, konwikty, parafie, bez zapominania o formach pomocy w szczególnych sytuacjach i kontekstach, jak np. opieka wspólnot salezjańskich nad imigrantami włoskimi za granicą i pomoc poszczególnych domów salezjańskich z Włoch w przypadku różnych sytuacji kryzysowych w kraju (klęski żywiołowe, dwie wojny światowe i ruch oporu…).

Na koniec uczony zauważył, że "salezjański wzorzec wychowawczy rozwinął się w ścisłym kontakcie ze społeczeństwem cywilnym, wchodząc czynnie w życie nowych Włoch (…) budząc ogólne uznanie za działania na polu zastępowania, współpracy i pomocniczości".

W październiku będą mieć miejsce inne dwa wydarzenia związane z tym tematem:

  • w ramach tego cyklu spotkań, zainicjowanego przez AVC-Piemonte, Córki Maryi Wspomożycielki (CMW) organizują, w sobotę 15 października, w Nizza Monferrato sympozjum na temat: "Scrivete ‘Italia…’. E la scuola cominciò la sua rivoluzione. – Donne tra cultura ed educazione. Da Nizza Monferrato alla Sicilia", poświęcone wkładowi CMW w wychowanie kobiety we Włoszech po zjednoczeniu. Głos zabiorą prof. Massimo Introvigne i prof. Grazia Loparco;
  • w środę, 26 października, "Sala Promoteca" Rady Miejskiej Rzymu będzie miejcem Sympozjum Naukowego: "Salesiani e Figlie di Maria Ausiliatrice da 150 anni accanto ai giovani".


ANS – Castelnuovo Don Bosco

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda