Wystawa fotograficzna Cierpieniem malowane

Wystawa fotograficzna pt.„Cierpieniem malowane” – kapucyna br. Pawła Gondka pokazana została 18 grudnia podczas finału Miejskiej Kampanii Informacyjno – Edukacyjnej pod hasłem: „Obudź się – Rodzina jest Najważniejsza!”, w czasie której ogłoszono rok 2009 – Rokiem Rodziny.

Organizatorzy Kampanii poinformowali o podjętej przez Radę Miasta uchwale ustanawiającej rok 2009 – Rokiem Rodziny. Iwona Filon – Król ze Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu, autorka projektu, powiedziała, że jest to największy sukces Marszu Trzeźwości, który przeszedł ulicami Gorzowa Wielkopolskiego w 30. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. Wtedy wystosowana została petycja do władz o ustanowienie kolejnego roku – Rokiem Rodziny.

Na zakończenie Kampanii ponad 200 osób obejrzało wystawę” Cierpieniem Malowane” kapucyna br. Pawła Gondka. Wystawa powstała na zamówienie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim i Ośrodka Uzdrowienie Chorych w Głogowie z okazji przygotowywanej konferencji pt. „Cierpienie dziecka”.

Autor zdjęć pokazał cierpienie dziecka w różnych okolicznościach począwszy od narodzin. Ukazuje dzieci na ulicy w szpitalu w szkole, w domach dziecka. Wystawa towarzyszyła sesji naukowej o problemach bólu, cierpienia duchowego i fizycznego dzieci. Tematem zajmowali się psychologowie, lekarze, językoznawcy, historycy. Refleksje i przemyślenia, często bolesne, zostały wzmocnione fotografiami br Pawła Gondka OFMCap.

Br. Paweł fotografuje 22. lata od momentu wstąpienia do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Głównie zajmuje się fotografią reporterską. Współpracuje z Gościem Niedzielnym, Niedzielą, Aspektami, współtworzy stronę www.kapucyni.gorzow.pl

Br. Paweł uważa, że najtrudniej robi się zdjęcia w czasie liturgii. „Msza św., nabożeństwo to nie widowisko, dlatego ważna jest umiejętność zachowania się fotografującego.

W czasie liturgii próbuję złapać ulotne momenty skupienia, modlitwy, zobaczyć głosy modlitwy. Kiedy robię zdjęcia, maluję obrazy światłem. Moje zdjęcia pokazują to co jest bardzo blisko i to co widzą ludzie z ostatnich rzędów” – powiedział kapucyn w rozmowie z KAI.

za: www.niedziela.pl