XVII Dominikańska Piesza Pielgrzymka

Ponad 1100 osób wyruszyło 3 sierpnia rano z Krakowa w XVII Dominikańskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. W tym roku hasłem pielgrzymki są słowa „Chodźcie, posilcie się”. Na Jasną Górę pielgrzymi dotrą 9 sierpnia.

Dominikańską Pielgrzymkę na Jasną Górę rozpoczęła poranna Msza św. sprawowana w Bazylice Świętej Trójcy w Krakowie. Po niej ponad 1100 pątników podzielonych na sześć grup wyruszyło w drogę. W tym roku pątnicy będą się zastanawiać, skąd brać siłę do codziennego nawrócenia, walki z grzechem i czynienia dobra.

– Część tych sił mamy w sobie, część musimy dostać od innych: ludzi i Pana Boga przede wszystkim – wyjaśnia dyrektor pielgrzymki o. Adam Sulikowski OP, przeor krakowskiego klasztoru dominikanów. – Chcemy się przyjrzeć tym siłom oraz poszukać źródeł, z których można je czerpać, by zdobyć ich jak najwięcej i jak najlepiej z nich korzystać – podkreśla dominikanin.

Myślą przewodnią dominikańskiej pielgrzymki są słowa Jezusa wypowiedziane do uczniów po zmartwychwstaniu: „Chodźcie, posilcie się”. Jak tłumaczy o. Sulikowski, Zbawiciel zatroszczył się wtedy o wszystko, co było potrzebne uczniom: o pokarm dla ciała, o słowo pocieszenia, o Eucharystię, która jest pokarmem duchowym.

Pątnicy podzieleni są na sześć grup: „19” – czyli młodzież z duszpasterstwa szkół średnich Przystań, dwie grupy akademickie „Beczka”, dwie grupy o charakterze ascetycznym „Cisza” oraz „JTS” – czyli pątnicy związani z dominikańskim duszpasterstwem w Jarosławiu, Tarnobrzegu i Sandomierzu. W pielgrzymce pójdą także pątnicy z innych miast Polski oraz z Danii.

Dominikańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła po raz pierwszy w 1993 roku. Wcześniej jako słynna grupa „9”, organizowana przez duszpasterstwo akademickie „Beczka”, była częścią Pielgrzymki Krakowskiej. „Dziewiątka” przyciągała tak wielką liczbę pielgrzymów z całej Polski, że konieczne stało się utworzenie osobnej pielgrzymki.

za: www.niedziela.pl