Home WiadomościArchiwum Z Żywca na Jasną Górę – po raz czterechsetny!

Z Żywca na Jasną Górę – po raz czterechsetny!

Redakcja
W drogę na Jasną Górę wyruszyło 23 sierpnia kilkuset wiernych z Żywca. Idą oni w jednej z najstarszych pielgrzymek pieszych w historii przemierzania szlaków pątniczych do Częstochowy.
W roku 1608 powstało w Żywcu Bractwo Różańca Świętego. Trzy lata później wspólnota zorganizowała pierwszą pielgrzymkę do Częstochowy. Pątnicy wyruszyli już po raz 400. Hasłem jubileuszowej pielgrzymki jest "Pamięć i tożsamość".

 
Żywieccy pielgrzymi idą co roku w dwóch grupach. Pierwsza wyruszyła we wtorek, po uroczystej Mszy w żywieckiej konkatedrze. W drugiej, zwanej tradycyjną (65 km) i wyruszającą 26 sierpnia, idą pielgrzymi, którzy wcześniej dojeżdżają koleją do Myszkowa. Dopiero od tego miasta rozpoczynają swą pieszą wędrówkę. 29 sierpnia obie grupy spotkają się w Alejach NMP w Częstochowie i wspólnie przejdą do klasztoru ojców paulinów. Dołączą do nich też uczestnicy pielgrzymek autokarowych. Żywieccy pielgrzymi na Jasnej Górze uczestniczyć będą we Mszy św., a później w Drodze Krzyżowej.
 
Trasy obu żywieckich pielgrzymek omijają zatłoczone drogi województwa śląskiego i prowadzą przez malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Trasa grupy myszkowskiej prowadzona jest szlakiem podczęstochowskich sanktuariów. Pątnicy zatrzymują się m.in. w byłym klasztorze kartuzów w Kartuzach pod Gidlami i przy źródłach Złotego Potoku.
 
O początkach Pielgrzymki Żywieckiej wspomniano po raz pierwszy w "Dziejopisie Żywieckim" Andrzeja Komonieckiego. Autor dzieła, który od 1686 był kolejno burmistrzem i wójtem Żywca, sam organizował kolejne pielgrzymki na Jasną Górę.
 
Do lat 80. ub. wieku pielgrzymka wychodziła 1 września, jednak 1983 roku zdecydowano, że pielgrzymka będzie się rozpoczynać 26 sierpnia w święto Matki Boskiej Częstochowskiej.
 
Na początku lat 90. w ostatniej pielgrzymce prowadzonej przez ks. Władysława Szymoniaka, długoletniego kierownika i reformatora pielgrzymki, brała udział rekordowa liczba uczestników – ponad 2 tys. osób.

PAP/drr

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda