Home WiadomościArchiwum Zebranie Episkopatu Polski

Zebranie Episkopatu Polski

Redakcja

Wybory przewodniczącego, troska o powołania oraz przemówienie założyciela Neokatechumenatu Kiko Argüello to najważniejsze wydarzenia zebrania plenarnego biskupów. Episkopat Polski obradować będzie dwa dni – od wtorku 10 marca do środy.

Biskupi wybiorą przewodniczącego Konferencji na kadencję 2009-2014. Wybrany też będzie wiceprzewodniczący Episkopatu. Obecnie na jego czele od 2004 r. stoją arcybiskupi Józef Michalik i Stanisław Gądecki. Wybory odbędą się już w pierwszym dniu zebrania po południu.

W czasie obrad trzech biskupów opisze stan najważniejszych grup związanych z powołaniami do stanu kapłańskiego i zakonnego. O rodzinie mówić będzie bp Henryk Tomasik. Środowisko parafii przeanalizuje bp Wojciech Polak. Służbę liturgiczną,jako środowisko powołań przedstawi bp Grzegorz Balcerek.

Na zebranie biskupów został zaproszony założyciel Drogi Neokatechumenalnej Kiko Argüello. Przedstawi on statut Neokatechumenatu. Został on ostatecznie zatwierdzony dekretem z 11 maja 2008 przez Papieską Radę do spraw Świeckich. Ruch założony został w 1964 roku, obecnie działa w 5,5 tys. parafiach świata i liczy około 20 tys. wspólnot. W Polsce istnieje ponad tysiąc wspólnot Drogi Neokatechumenlanej.

W czasie dwudniowych obrad biskupi dyskutować też będą nad kadencyjnością proboszczów i duszpasterstwem polonijnym. Zajmą się też propozycją listu do Kaplanów na tegoroczny Wielki Czwartek. Brat Marek ze wspólnoty Taizé mówić będzie o Europejskim Spotkaniu Młodych w Poznaniu na przełomie 2009 i 2010 roku. Abp Nycz zreferuje przygotowania do II Dnia Dziękczynienia, a także sytuację w ruchu Rodzin Nazaretańskich.

Zebranie biskupów zakończy się późnym popołudniem w środę 11 marca.

Biuro Prasowe KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda