Home WiadomościArchiwum Zmarł o. Walenty Potworowski – były prowincjał dominikanów i przewodniczący KWPZM

Zmarł o. Walenty Potworowski – były prowincjał dominikanów i przewodniczący KWPZM

Redakcja
W piątek, w święto Matki Bożej Różańcowej, w klasztorze dominikanów w Poznaniu zmarł o. Walenty Potworowski – były prowincjał Zakonu Kaznodziejskiego i były przewodniczący Konferencji Wyższych przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Miał 88 lat.

 
Ojciec Walenty (Edward) Potworowski urodził się 29 maja 1923 roku w Goli koło Gostynia w Wielkopolsce. Pochodził z rodziny ziemiańskiej. Jego ojciec Edward Bronisław Marian Potworowski był wybitnym działaczem niepodległościowym i aktywistą katolickim. Zginął rozstrzelany przez Niemców 21 października 1939 roku na rynku w Gostyniu. Jego matka, Tekla z Morawskich (1890-1941), była siostrą znanego dyplomaty, Kajetana. Częstym gościem w domu jego rodziców bywał prymas Polski kardynał August Hlond.

Podczas II wojny światowej Edward Potworowski (późniejszy o. Walenty) był żołnierzem Armii Krajowej. Następnie studiował na Politechnice Gdańskiej. Pierwsze śluby zakonne złożył 16 października 1954 roku, a święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1959 roku. Wielokrotnie wybierany był na przeora klasztorów w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. W latach 1982-1985 był prowincjałem zakonu, a w latach 1982-1984 przewodniczącym Konferencji Wyższych przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

O. Potworowski był też bliskim osobistym przyjacielem Jeana Vanier, założyciela wspólnot z osobami niepełnosprawnymi „l’Arche" oraz „Wiara i Światło". W 1980 roku współorganizował pierwsze rekolekcje Jena Vanier w Polsce, które odbyły się w Szewnej z udziałem przedstawicieli wielu środowisk katolickich z całego kraju. To w dużej mierze dzięki niemu powstała pierwsza wspólnota Arki w Polsce – w 1981 roku w Śledziejowicach pod Krakowem.

W latach dziewięćdziesiątych zaangażował się w Drogę Neokatechumenalną. Był ojcem duchownym w seminarium misyjnym „Redemptoris Mater" w Kijowie. Był też kapelanem Towarzystwa Ziemiańskiego. Będąc już bardzo schorowanym ojciec Walenty Potworowski, skierował kilka słów do młodzieży podczas tegorocznego spotkania młodzieży w Lednicy. Jako przeor krakowski był współpracownikiem bł. Jana Pawła II.

Za spokój duszy o. Walentego Potworowskiego współbracia z poznańskiego klasztoru modlili się podczas sumy odpustowej ku czci Matki Bożej Różańcowej, której wezwanie nosi tutejszy kościół dominikanów.

KAI / dominikanie.pl

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda