Berlin: modlitwa za zamordowanych księży

www.deon.plW niedzielę 13 listopada archidiecezja berlińska będzie się modlić za 18 polskich księży, zamordowanych przez hitlerowców w 1940 roku w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen i pochowanych na miejskim cmentarzu Altglienicke.
 
Współorganizatorami obchodów są – obok archidiecezji – Polska Misja Katolicka, parafia Chrystusa Króla w Berlinie-Adlershof i archidiecezjalna Rada Katolików.
 
Uroczystość rozpocznie Msza św. w stołecznym kościele Chrystusa Króla, którą koncelebrować będą delegat ds. kultury pamięci i miejsc pamięci w archidiecezji berlińskiej ks. Lutz Nehk i ks. Marek Kędzierski, salezjanin, kierujący Polską Misją Katolicką w stolicy Niemiec. Następnie uczestnicy liturgii spotkają się na cmentarzu, gdzie planuje się odczytanie nazwisk zabitych księży, poświęcenie ich grobów i złożenie kwiatów.
 
Swój udział w uroczystościach zapowiedziało wielu przedstawicieli świata polityki i życia społecznego. Ze strony polskiej będą to m.in. konsul generalny w Berlinie Marek Sorgowiecki, radca ambasady Justyna Bartkiewicz-Godlewska, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień i burmistrz Rawy Mazowieckiej Dariusz Misztal. Stronę niemiecką reprezentować będą m.in. burmistrz berlińskiej dzielnicy Treptow-Köpenick – Oliver Igel i przewodniczący Rady Katolików stołecznej archidiecezji – Bernd Streich. Przedstawiciele archidiecezji oczekują, że na uroczystość przybędą też liczne grupy wiernych z polskich parafii, z których pochodzili zamordowani kapłani.
 
Pochowani na berlińskim cmentarzu księża należeli do licznej grupy polskich duchownych więzionych w KZ Sachsenhausen. Wśród ponad 700 przebywających tam duchownych aż 629 pochodziło z Polski, przy czym 86 z nich nie przeżyło obozu.
 
W Altglienicke prochy ofiar z Sachsenhausen przechowywane są w urnach w kwaterze U2 pod zbiorowym napisem: „Antyfaszyści”. Informując o niedzielnej uroczystości biuro prasowe archidiecezji berlińskiej podkreśliło, że „sformułowanie to, pochodzące z czasów dawnej NRD, jest z dzisiejszego punktu widzenia niewystarczające. Liturgia i spotkanie na cmentarzu mają na celu przypomnienie o tym, że ludzie [w obozie] byli zabijani i prześladowani za swoją wiarę”.

Za: www.deon.pl.