Home Wiadomości Boliwia: pierwszy rodzimy kustosz

Boliwia: pierwszy rodzimy kustosz

Redakcja

W czwartkowe popołudnie 14 listopada, we wspomnienie świętych męczenników franciszkańskich Mikołaja Tavelićia i Towarzyszy, modlitwą Veni Creator Spiritus otwarto trzecią sesję kapituły kustodii boliwijskiej, podczas której dokonano wyboru nowego kustosza.

Po raz pierwszy został nim rodzimy franciszkanin o. Ronald Armijo Zelada.

Niewątpliwie jest to moment historyczny w rozwoju Kustodii. Owoc wieloletniej pracy misjonarzy, którzy przybyli do Boliwii w roku 1976, a rok później podjęli pracę duszpasterską w Montero. Wśród pionierów był o. Jan Koszewski, o. Szymon Chapiński oraz o. Rufin Orecki. Rok później dołączył do nich o. Peregryn Ziobro. Obecnie Kustodia liczy obecnie 21 zakonników po ślubach wieczystych w tym ośmiu misjonarzy z Polski.

Po dokonaniu kanonicznego wyboru i przyjęciu posługi przez o. Ronalda wszyscy bracia udali się do kaplicy, aby uroczyście odśpiewać Te Deum. o. Ronald złożył wyznanie wiary i przysięgę wierności a o. Prowincjał modlił się o błogosławieństwo Boże dla nowo wybranego Kustosza. Na zakończenie uroczystości wszyscy bracia osobiście złożyli wyraz posłuszeństwa nowemu przełożonemu.

O. Ronald Armijo Zelada ur.w Potosi w Boliwii 5 czerwca 1964 r. W jego rodzinie przykładano dużą wagę do zdobywania wykształcenia. Jego ojciec był technikiem budującym drogi, siostra jest nauczycielką a brat adwokatem. O. Ronald po skończonych studiach ekonomicznych poświęcił się Bogu w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych. Wcześniej zachwycił się charyzmatem św. Franciszka biorąc czynny udział w Ruchu Młodzieży Franciszkańskiej.

Postulat odbył w Cochabamba-Chacacollo, a nowicjat w Olavarria w Argentynie, a następnie złożył pierwsze śluby zakonne 25 lutego 1994 r.

Formację klerycką odbył w Seminarium Franciszkańskim w Cochabamba-Quintanilla gdzie złożył wieczyste śluby zakonne 12 grudnia 1998 r.

Studia filozoficzne i teologiczne odbył na Uniwersytecie Katolickim w Cochabamba i przyjął święcenia kapłańskie 4 października 2001 r.

Przełożeni zauważyli jego zdolność do pracy wychowawczej i został posłany do pracy z postulantami. Wkrótce posłany został do Rzymu na trzyletnie studia z Duchowości Franciszkańskiej.

Po powrocie z Włoch został posłany do Argentyny jako mistrz Nowicjatu dla kandydatów z naszych misji z Boliwii, Paragwaju i Peru oraz Argentyny i Chile.

Po 2 latach nowicjat został przeniesiony do Aregua w Paragwaju. Tam o. Ronald pracował do lutego 2013 r. Po powrocie do Boliwii włączył się w duszpasterstwo naszej parafii w Cochabamba-Quintanilla.

bs/zs

foto: bs

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda