Home Wiadomości Bracia Mniejsi: Kapituła kustodialna w Kolumbii

Bracia Mniejsi: Kapituła kustodialna w Kolumbii

Redakcja

W dniach 4-8 listopada 2013 roku w klasztorze św. Antoniego z Padwy w Bogocie (Kolumbia) odbyła się pierwsza część Kapituły kustodialnej zwyczajnej kustodii kolumbijskiej.

Kustodia św. Franciszka z Asyżu w Kolumbii powstała w 1977 roku. Jej założycielami byli zakonnicy franciszkańscy z Prowincji Naszej Pani z Montserrat w Hiszpanii.

Obecnie w jurysdykcji jest 25 zakonników po ślubach wieczystych, 8 – po ślubach czasowych, 8 postulantów.

Kustodia ma 6 kakonicznie erygowanych klasztorów: Św. Fracniszka z Asyżu, Św. Maksymiliana M. Kolbe, Niepokalanego Poczęcia, Św. Antoniego z Padwy, Św. Klary z Asyżu i Bł. Dunsa Scota.

W kaptule uczestniczyło 23 profesów wieczystych. Obecni byli również asystent generalny FALC fr. Jorge Fernández, wikariusz prowincji hiszpańskiej (prowincji-matki) fr. Ángel Mariano Guzmán Ludeña, asystent generalny CIMP (poprzedni prowincjał hiszpański) fr. Joaquín Agesta Cuevas.

Obrady kapituły rozpoczęły się dniem skupienia, które animował fr. Joaquín Agesta. W swojej konferencji zachęcał on uczestników do przeżywania kapituły jako czasu łaski.

6 listopada został wybrany kustosz; został nim fr. Jhon Jairo Molina Castañeda. Nowo wybrany przełożony urodził się 13.01.1972 w Caldas, Antioquia (Kolumbia). Pierwsze śluby zakonne złożył 26.01.1992, wieczyste – 11.08.1996. Święcenia kapłańskie przyjął 16.11.1997.

Dzień później zostało wybrane definitorium kustodii. W jego skład poszli: fr. José Andrés Castro Farah (wikariusz), fr. Sidifredo Chaparro Gualdrón (sekretarz), fr. Francisco Nel Leudo Murillo i Otoniel de Jesús Salcedo Barrios (asystenci).

Pierwsza część kapituły zakończyła się 8 listopada koncelebrowaną Eucharystią, po której uczestniczy udali się na uroczyste śniadanie do klasztoru klarysek pw. św. Klary w Bogocie.

Druga część kapituły rozpocznie się 18 listopada br. i odbędzie się w tym samym klasztorze, co pierwsza. W jej trakcie przewidziane są dyskusje nad najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi przyszłości kustodii oraz wybór gwardianów i innych urzędników kustodialnych.

fr. Jair del Cristo Contreras Lázaro
sekretarz kapituły

Za: www.ofmconv.net.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda