Home Wiadomości Bracia Mniejsi u dominikanów

Bracia Mniejsi u dominikanów

Redakcja

Na znak braterskich więzi łączących oba zakony, ojcowie franciszkanie świętują dziś wspólnie z dominikanami uroczystości ku czci Świętego Ojca Dominika – założyciela Zakonu Kaznodziejskiego.

Według tradycji, Święty Dominik i Święty Franciszek, który założył prawie w tym samym czasie Zakon Braci Mniejszych – spotkali się ze sobą, co miało zapoczątkować przyjaźń między nimi oraz między braćmi należącymi do obu zakonów.

„Nie mamy na to pisemnego świadectwa, ale to dobrze uargumentowana hipoteza. Trudno sobie bowiem wyobrazić, by dwie największe postaci ówczesnego Kościoła i założyciele dwóch najprężniejszych ruchów kościelnej odnowy mieli się ze sobą nie spotkać” – mówi dyrektor Dominikańskiego Instytutu Historycznego, o. Tomasz Gałuszka.

„Obaj żyli przecież w tym samym czasie, obaj zabiegali u papieża Honoriusza III o zatwierdzenie swoich zakonów, razem uczestniczyli w pracach IV Soboru Laterańskiego, wreszcie byli bardzo zaprzyjaźnieni z późniejszym papieżem – Grzegorzem IX” – dodaje o. Gałuszka.

„Co ciekawe, na najstarszym ikonograficznym przedstawieniu Świętego Dominika, zamieszczonym w powstałej w 30. latach XIII wieku Biblii tzw. toledańskiej, nasz założyciel występuje wspólnie z Franciszkiem” – podkreśla dyrektor Dominikańskiego Instytutu Historycznego.

Co roku 8 sierpnia – w liturgiczną uroczystość Świętego Dominika – bracia kaznodzieje zapraszają więc ojców franciszkanów do wspólnego świętowania odpustu ku czci swojego Założyciela i głównego patrona Zakonu.

W dominikańskich kościołach w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i na warszawskiej Starówce ojcowie franciszkanie z różnych gałęzi swojego zakonu odprawią w południe msze święte konwentualne i wygłoszą kazania.

Podobne uroczystości pod przewodnictwem franciszkanów odbędą się także o godz. 18 w Lublinie, Jarosławiu, Tarnobrzegu, Rzeszowie i Hermanicach.

Odpust ku czci Świętego Ojca Dominika świętowany jest dziś także w pozostałych kościołach dominikańskich. Szczególnie uroczyste obchody odbywają się na warszawskim Służewie oraz w Szczecinie – gdzie Święty Dominik patronuje prowadzonym przez dominikanów parafiom.

Dominik Guzman urodził się w 1170 roku w Hiszpanii. Na początku XIII wieku działał jako misjonarz na południu Francji, gdzie nawracał albigensów i waldensów. Zgromadził wówczas wokół siebie grono współpracowników, z którymi w 1216 roku założył Zakon Kaznodziejski.

Zmarł 6 sierpnia 1221 roku w Bolonii, gdzie został pochowany. 13 lat później papież Grzegorz IX ogłosił go świętym. Jego święto patronalne obchodzone jest 8 sierpnia.

Prawie w tym samym czasie Franciszek z Asyżu założył Zakon Braci Mniejszych, nazywany popularnie franciszkanami. Podobnie jak dominikanie przyczynił się on do odnowy Kościoła w średniowieczu.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda