Home Wiadomości Chrystusowcy – Irlandia: Polska narodowa 11 Pielgrzymka Polaków do Knock

Chrystusowcy – Irlandia: Polska narodowa 11 Pielgrzymka Polaków do Knock

Redakcja

KnockW sobotę 12 czerwca br. Ksiądz dr Stanisław Hajkowski, TChr – koordynator polskojęzycznego duszpasterstwa w Irlandii zorganizował doroczną – XI pielgrzymkę Polaków mieszkających na Zielonej Wyspie do Matki Bożej w Knock, Królowej Irlandii.

Hasłem dla ponad 800 pielgrzymów przybyłych na to Wzgórze Maryi były słowa: Chrzest drogą miłosierdzia Bożego. Kilkanaście autokarów i wiele samochodów osobowych w czerwcową sobotę przybyło do narodowej Bazyliki Irlandczyków, w której już od ponad 130 lat można doświadczyć cudów uzdrawiania. Kościół zatwierdził 80 lat temu te milczące objawienia Maryi, której towarzyszył św. Józef i św. Jan Ewangelista. Tegoroczną pielgrzymkę poprowadził ks. Wiesław Wójcik, TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego z Poznania. W referacie wprowadzającym w klimat modlitwy i dziękczynienia za 1050 lat Chrztu Polski, ks. Wiesław przedstawił panoramę polskojęzycznego duszpasterstwa w świecie i zaangażowanie wielu zgromadzeń zakonnych w troskę o zachowanie wiary naszych Rodaków na Obczyźnie.

Msza święta koncelebrowana była przez 16 kapelanów polskich z różnych miast   irlandzkich. W kazaniu ks.Wiesław podkreślał, ze Maryja jest kluczem do poznania Jezusa, Ona pomaga nam odnaleźć Jezusa. Dlatego przybywamy do tego Domu Matki, w którym uczymy się wznosić ręce do modlitwy. W tej bazylice, św. Jan Paweł II w 1979 r. mówił, że Maryja pokazuje nam – milcząco- że modlitwa to otwieranie drzwi Chrystusowi. Ten błagalny gest Maryi w tym Sanktuarium pokazuje i prowadzi do Jezusa. Kościół jest na wzór Maryi, dlatego tak bardzo potrzebują kościołów wszyscy migranci, ludzie będący w drodze. Ksiądz Dyrektor Instytutu gorąco zachęcił Rodaków-Pielgrzymów do modlitwy w języku ojczystym aż w 117 kościołach na Zielonej Wyspie. W samym 2-milionowym Dublinie mieszka ok.70 tys. Polaków, posługuje kilkunastu polskojęzycznych duszpasterzy, odprawiając 11 mszy św. w każdą niedziele.

Za: Redakcja.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda