Home Wiadomości Co Franciszek powiedział polskim jezuitom?

Co Franciszek powiedział polskim jezuitom?

Redakcja

www.jezuici.plW sobotę – 30 lipca miało miejsce spotkanie Papieża Franciszka z grupą jezuitów z obu polskich prowincji. Było nas na spotkaniu ok. 30-u, byli też jezuici włoscy z tzw. orszaku papieskiego, czyli o. Federico Lombardi SJ i o. Antonio Spadaro SJ z „La Civiltà Cattolica”. Na spotkaniu była również obecna 3 osobowa reprezentacja studentów Ignatianum.

Ojciec św. przyjął nas w rezydencji przy ul. Franciszkańskiej 3. Wiadomo, że Papież prawie zawsze podczas swoich podróży zagranicznych spotyka się z przedstawicielami jezuitów posługujących w danym kraju. I tak było tym razem, choć dokładną informację otrzymali prowincjałowie dopiero tydzień wcześniej.

Spotkanie miało charakter bardzo braterski i prosty. Zaraz po przywitaniu się z każdym z uczestników Papież powiedział, że cieszy się z tego, że również w trakcie tej pielgrzymki ma okazję do spotkania w gronie współbraci. Zaznaczył, że nie przygotował dla nas żadnego oficjalnego przemówienia, ale chętnie odpowie na postawione pytania, jeśli będą. Krótką prezentację obu polskich prowincji i prowadzonych przez nas dzieł przedstawił wtedy o. Prowincjał Jakub Kołacz SJ. I potem były pytania oraz serdeczna rozmowa.

Pojawiło się pytanie m.in. o to, co sprawia, że Ojciec św. mimo swojego wieku ma fantastyczny kontakt z młodzieżą. W odpowiedzi Franciszek zaznaczył, że zawsze stara się w kontakcie z młodymi być konkretnym, nie mówi do nich o teoriach, ale trzyma się prawdy, także wtedy gdy mówi, że nie wie jak coś zmienić. W kolejnej odpowiedzi mówił o tym, że nadal ważne są uczelnie jezuickie, ale jednocześnie mają one nie pozostawać tylko na poziomie formacji czysto intelektualnej i oderwanej od życia. Mają formować całego człowieka, czerpiąc również z naszej duchowości. I powinny być też blisko ludzi z marginesu, przygotowując do zaangażowania społecznego.

W nawiązaniu do kolejnych pytań Papież mówił o tym w jaki sposób Pan Bóg pokierował jego życiem kiedy wstępował do Towarzystwa oraz udzielił kilka rad obecnym na spotkaniu neoprezbiterom. Na koniec przypomniał już tak od siebie o tym, jak nadał ważne jest w naszych czasach rozeznawanie duchowe, którego uczy nas św. Ignacy. Dlatego też prosił, abyśmy również w Polsce uczyli innych tej sztuki, zwłaszcza kapłanów i kleryków.

Mimo zapowiedzianych 15 min. Franciszek rozmawiał z nami ponad 30 minut. Ze strony ekipy watykańskiej, odpowiedzialnej za pielgrzymkę, usłyszeliśmy na początku, że nie możemy tego niestety nagrywać ani robić zdjęć. Był natomiast obecny oficjalny fotograf papieski, który robił zdjęcia, a o. Spadaro z papieskiego orszaku zarejestrował to spotkanie i jeśli Papież wyrazi zgodę, to udostępni nam tekst jego odpowiedzi.

Przed zakończeniem spotkania, jezuici odpowiedzialni za Magis2016 wręczyli Ojcu św. pamiątkowy pakiet pielgrzyma, jaki otrzymywali uczestnicy, a studenci z Ignatianum przygotowany prezent.

Na zakończenie Ojciec św. Franciszek udzielił polskim jezuitom papieskiego błogosławieństwa.

Wypowiedzi Ojców Prowincjałów, nagrane przez Radio Watykańskie zaraz po spotkaniu, można wysłuchać tutaj.

Leszek Mądrzyk SJ

Za: www.jezuici.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda