Cyklon Phailin w Indiach i trzęsienie ziemi na Filipinach

W przeciągu tygodnia dwa wielkie kataklizmy nawiedziły Azję: w minioną sobotę cyklon Phailin, który uderzył w północno-wschodnie wybrzeże Indii oraz trzęsienie ziemi o sile 7.1 stopnia, które  we wtorek zrujnowało m.in. wyspy Cebu i Bohol na Filipiniach.

Obydwa spowodowały rozległe zniszczenia obiektów i ziemi oraz zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów i własności. Odnotowano wiele zabitych, ok. 10 w Indiach i ponad 100 na Filipinach. Wizytatorzy dotkniętych przez kataklizmy Prowincji Zgromadzenia Misji w specjalnych listach mówią nieszczęściu i proszą o pomoc nas wszystkich.


W liście ks. Challena Wilsona, Wizytatora Prowincji Indie Południe  do Przełożonego Generalnego i udostępnionego przez portal CMGlobal.org czytamy:

Drogi Księże Gregory,

Z życzeniami pokoju i radości!

Piszę tych kilka zdań aby poinformować Cię o niszczycielskim cyklonie Phailin oraz o niespodziewanej powodzi, które zniszczyły Prowincję Indie Północ, szczególnie Gopalpur, Berhampur, Baripada i Balasore.

Jakoże, że przewidywania odnośnie cyklonu okazały się trafne i przeprowadzono wielką ewakuację to straty w ludziach są niewielkie. Ale Berhampur, Gopalpur i Baripada są całkowicie zniszczone. Systemy łączności i sieci energetyczne są zerwane. Potrzeba miesięcy, aby wszystkie naprawić. Z trudem udało mi się skontaktować z ks. Josephem Maniangatem [red. Wizytator prowincji Indie Północ].

Jest całkowicie odcięty od świata. W naszej rezydencji zniszczone zostały wszystkie drzewa.Wszystkie budynki formacyjne zostały zdewastowane. Potrzeba będzie wiele czasu i ogromnych pieniędzy, aby przywrócić je normalnego stanu. Gorąco modlimy się się za nich i prosimy o modlitwę Was wszystkich i Konfratrów oraz o pomoc dla nich w tym czasie potrzeb, strat i trudności. Ks. Joseph Maniangat będzie w stanie skontaktować się z Tobą za mniej więcej tydzień i poinformować o sytuacji.
Prosimy, miejcie naszych braci z Prowincji Północnej w Waszych modlitwach.

Ks. Chellan Wilson CM
Vincentian Provincialate
#419, Bannimantap II Main “C” Layout
Mysore – 570 015.
Karnataka, India.

Więcej: famvin.org.