Home Wiadomości Cyklon w Morombe na Madagaskarze – prośba o pomoc!

Cyklon w Morombe na Madagaskarze – prośba o pomoc!

Redakcja

W nocy z 21 lutego na 22 lutego, około godziny pierwszej, cyklon “Haruna” uderzył z wielką siłą wprost w miasto Morombe, wchodząc tym samym na terytorium Madagaskaru.

Chociaż ostrzeżono nas o niebezpieczeństwie huraganu, to i tak byliśmy zaskoczeni siłą i gwałtownością wiatru, któremu towarzyszył ulewny deszcz.

Siła wiatru z deszczem dochodziła do 250 km/godz. Ostatni cyklon o takiej sile i gwałtowności nawiedził w przeszłości Morombe w 1978 roku. Można powiedzieć, że mieszkańcy Morombe przez kilka godzin (ok. 6 godzin) doświadczyli „wojny na niebie”. Koszmarna noc: niemal nic nie można było zobaczyć, ale można było słyszeć świst wiatru i dziwne odgłosy drzew i domów; spadały dachy i inne przedmioty, skradzione przez wiatr. Rano zobaczyliśmy, że ​​ogromna część miasta zrównana jest z ziemią. Mówiliśmy: to jak Apokalipsa i koniec świata, znane z przepowiedni proroków.

Jaki jest pełny obraz tej katastrofy, tego nie możemy w tej chwili stwierdzić. To zajmie kilka dni, a następnie będziemy przekazywać szczegółowe informacje na ten temat na naszej stronie www.ecar-morombe.org. Zasadniczo można powiedzieć, że miasto jest jak po wojnie, wiele szkód materialnych. Mówi się, że jest zniszczone w 70%. Są też ofiary śmiertelne, bo drzewa spadały na domy. Całe miasto jest zalane, około 1 m pod wodą. Sklepy przechowujące żywność zostały zniszczone i zalane wodą, więc przyszłość nie jest różowa, być może grozi nam głód. Ceny żywności i podstawowych potrzeb rosną. Są tacy, którzy czerpią zyski z nieszczęścia innych!

Budynki misji również ucierpiały, np. zerwane i uszkodzone zostały dachy na katedrze, na biskupstwie, internacie dla dziewczyn i w jednej ze szkół. Według informacji otrzymanych od misjonarzy z zachodnich placówek diecezji (Andavadoaka Ambahikily, Angarazy-Tanandava, Ankiliabo, Befandriana) tam również jest wiele szkód.

Na razie prosimy o modlitwę za nas. Oczywiście każda pomoc jest i będzie mile widziana. Jesteśmy przekonani, że ci, którzy czytają te słowa, są z nami i że nie zapomnicie o tych, którzy są w potrzebie! Dziękujemy za wszystko!

Morombe, 24.02.2013 r.

Ks. Bp Zygmunt Robaszkiewicz MSF, Ordynariusz Diecezji Morombe

Jeśli ktoś zechce udzielić pomocy, to zapraszamy na stronę internetową Misjonarzy Świętej Rodziny: www.msf.opoka.org.pl po dalsze informacje.

Za: x. Bogdan Mikutra msf
Sekr. Prow.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda