Home Wiadomości Częstochowa: Pallotyni prowincji poznańskiej na zebraniu w Dolinie Miłosierdzia

Częstochowa: Pallotyni prowincji poznańskiej na zebraniu w Dolinie Miłosierdzia

Redakcja

W częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia rozpoczęło się VII Zebranie Prowincji Zwiastowania Pańskiego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Takie spotkania odbywają się co 3 lata, a ich główną ideą jest wskazanie nowych priorytetów w posłudze pallotyńskiego Stowarzyszenia.

Jednym z gości jest abp Wacław Depo, który w południe odprawił mszę św. dla uczestników prelekcji.

Podczas tego spotkania zajmiemy się konkretnie nową ewangelizacją, do której wezwał Ojciec Święty Benedykt XVI. Chcemy zastanowić się, w jaki sposób to zagadnienie przetransponować na rzeczywistość pallotyńską – mówił Radiu Fiat ksiądz Marek Chmielniak, Sekretarz ds. Apostolstwa i Formacji Prowincji Zwiastowania Pańskiego.

Ten rok jest szczególny dla pallotynów. 20 stycznia Stowarzyszenie obchodziło 50-lecie kanonizacji swojego Założyciela – św. Wincentego Pallottiego. Od 20 stycznia ubiegłego roku, aż do tej chwili co miesiąc w innym zakątku Polski świętowaliśmy ten Jubileusz. Teraz zbierając owoce tego czasu, będziemy się zastanawiać, na ile przesłanie św. Wincentego Pallottiego jest aktualne dzisiaj – dodaje ks. Chmielniak.

W zebraniu biorą udział także księżą pallotyni posługujący na terenach misyjnych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Papui Nowej Gwinei, Brazylii i krajach Europy Zachodniej.

Organizatorzy zaprosili w tym roku do uczestnictwa w prelekcjach m.in. bp. Grzegorza Rysia, abp. Henryka Hossera (wywodzącego się z braci pallotyńskiej) oraz abp. Wacława Depo. W południe metropolita częstochowski odprawił mszę św. dla biorących udział w zebraniu. W homilii przypomniał słowa Benedykta XVI, który podczas Dnia Życia Konsekrowanego powiedział, że w oczach ludzi osoby duchowne są słabe i skazane na margines. Ale wy jesteście mocni wewnętrznie. Mocni mocą Boga, który w was jest – dodał abp Wacław Depo. Zwracając się do zebranych Ksiądz Arcybiskup przypomniał, powracającą na sądową wokandę, sprawę zniszczenia instalacji przedstawiającej Jana Pawła II przygniecionego przez meteoryt. Wydarzenie miało miejsce 12 lat temu w warszawskiej Zachęcie, a oskarżonym jest były poseł AWS-u. Nie ma w tym przypadku, że ta sprawa wraca. To kolejny znak naszych zmagań. Będziemy czekać na wyrok. Z podobnym oskarżeniem spotkali się ludzie „Solidarności” zdejmujący z bramy Stoczni Gdańskiej haniebny napis „im. W. Lenina”. To zadziało się co prawda nie w sferze religijnej, a społecznej, jednak czy to, co ważne, wartościowe, historyczne w naszej kulturze ma być spychane i ośmieszane? To jest nasz świat. Ale dla nas nie ma innej drogi, jak przylgnięcie do Jezusa na nowo – powiedział metropolita częstochowski.

Prowincja Zwiastowania Pańskiego powstała w 1993 roku. Choć jej stolicą jest Poznań, to zebrania prowincjalne do tej pory odbywały się wyłącznie w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie. Spotkanie potrwa do soboty 9 lutego.

GR/RF/BPACz

Za: www.sac.org.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda