Home Wiadomości Dominikanie: Książka o gdańskiej “Górce”

Dominikanie: Książka o gdańskiej “Górce”

Redakcja

O dominikańskim duszpasterstwie akademickim „Górka” w Gdańsku – gdzie współkształtowała się polska „Solidarność” – opowiada książka o. Marka Grubki OP, która w połowie października ukazała się na rynku wydawniczym.

Książka „Między uczelnią a świątynią. Rola kapłana w polskim duszpasterstwie akademickim na przykładzie ośrodka dominikańskiego w Gdańsku” to cenny zasób wiedzy dla historyków badających relacje Kościoła i państwa w czasach komunistycznych, a także dla osób odpowiedzialnych za duszpasterstwo akademickie. To także barwne i pouczające świadectwo współpracy dominikanów z gdańszczanami.

Publikacja o. Grubki zawiera również analizę funkcjonowania duszpasterstwa akademickiego w Polsce i prezentuje projekt jego reform. „Autor niniejszej pracy wszechstronnie ukazał szczególna rolę osoby kapłana – duszpasterza akademickiego – w kontekście konkretnego ośrodka duszpasterskiego. Stworzył tym samym przyczynki do wypracowania całościowej koncepcji posługi Kościoła w środowisku akademickim” – pisze w recenzji ks. prof. Bronisław Mierzwiński.

Z kolei ks. prof. Bernard Kołodziej z Towarzystwa Chrystusowego zaznacza, że „nie ulega wątpliwości, iż głównym celem Autora jest nie tylko zaprezentowanie historii dominikańskiego ośrodka duszpasterskiego w Gdańsku, ale wysuniecie postulatów dotyczących rozwoju duszpasterstwa akademickiego w zmieniających się ciągle stosunkach politycznych i społecznych”.

„Istotną dziś, i jutro, funkcją duszpasterza akademickiego winno być pośrednictwo pomiędzy uczelnia a świątynią. W tym zadaniu trzeba jeszcze znaleźć miejsce dla nauczycieli akademickich – jak słusznie wskazuje Marek Grubka” – dodaje ks. prof. Kołodziej.

Książka o. Marka Grubki powstała na bazie jego rozprawy doktorskiej, którą obronił w czerwcu 2011 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Praca została opublikowana dzięki współpracy Wydawnictwa „Esprit” z Krakowa, Wydawnictwa Wydziału Teologicznego UAM z Poznania oraz Wydawnictwa „Euro Nexus” z Dublina.

ml,sz/dominikanie.pl

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda