Dominikanie: nasz jubileusz to zachęta, by wyjść do niewierzących

RVZ woli Opatrzności dominikanie będą przeżywać swój jubileusz 800-lecia powstania zakonu w łączności z Rokiem Miłosierdzia – zwraca uwagę generał dominikanów o. Bruno Cadoré.

Wczoraj Mszą w rzymskiej bazylice św. Sabiny naśladowcy św. Dominika uroczyście zainaugurowali swój rok jubileuszowy, który zakończy się 21 stycznia 2017 r., kiedy minie dokładnie 800 lat od chwili, kiedy papież Honoriusz III wydał bullę Gratiarum omnium largitori, zatwierdzającą nowy zakon.

Niespodziewane usytuowanie ich jubileuszu w kontekście Roku Miłosierdzia o. Cadoré uważa za szczęśliwy zbieg okoliczności. Dominikanie bowiem od samego początku byli też nazywani kaznodziejami miłosierdzia. Dziś natomiast ten Jubileusz jest dla nas przede wszystkim zachętą do odwagi – powiedział Radiu Watykańskiemu generał dominikanów.

„Potrzeba nam przede wszystkim śmiałości, by wyjść na spotkanie tym, którzy do nas nie przychodzą. Nasze kościoły umożliwiają nam spotkanie z wierzącymi, wspólnotami, przyjaciółmi Boga. Ale jednocześnie niezbędne jest, by nie powstrzymywało nas to od otwarcia drzwi i wyjścia do tych, którzy nie słyszeli jeszcze o imieniu Jezusa Chrystusa; do tych wszystkich, w których sercu to imię jeszcze nie wybrzmiało jako Dobra Nowina. To jest śmiałość, której nam potrzeba: iść do tych, którzy do nas nie przychodzą”.

kb/rv

Za: Radio Watykańskie.