Home Wiadomości Dominikanie w Jarosławiu mają relikwie Jana Pawła II

Dominikanie w Jarosławiu mają relikwie Jana Pawła II

Redakcja

Kardynał Stanisław Dziwisz wprowadził 16 października uroczyście relikwie krwi błogosławionego Jana Pawła II do dominikańskiej bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu.

Metropolita krakowski wyraził radość z licznej obecności wiernych, którzy szczelnie wypełnili mury jarosławskiej świątyni. Wyjaśnił, że darowane przez niego relikwie – to próbki krwi pobrane od Jana Pawła II w dniu śmierci. „Niech ona tu zostanie. On kochał te tereny, kochał Podkarpacie. Niech zostanie między wami i opiekuje się wami” – powiedział kard. Dziwisz.

W długiej homilii, którą wierni nagrodzili oklaskami, były osobisty sekretarz papieski nazwał Jana Pawła II „wielkim Polakiem” i „największym człowiekiem naszych czasów”, który – jak podkreślił – „zmienił bieg historii”.

„Gdy rozpoczynał swój pontyfikat, była żelazna granica między Wschodem a Zachodem, panował marksizm na Wschodzie i w świecie, stosunek do Kościoła był negatywny, wrogi. To wszystko jakoś się zmieniło podczas tego pontyfikatu. Upadł marksizm, kraje Wschodniej Europy zyskały wolność – powiedział kard. Dziwisz.Zwrócił uwagę, że gdy w 1978 roku Jan Paweł II rozpoczynał swój pontyfikat to „wszyscy, też i na Zachodzie myśleli, że przyszłość świata należy do marksizmu, do komunizmu, do walki klas”. „Ojciec Święty się absolutnie nie zgodził na to, żeby tak myśleć i tak urządzać Kościół, przygotowując się na kompromis” – mówił metropolita krakowski. Podkreślił, że Jan Paweł II nauczał, iż „przyszłość świata należy do wolności człowieka, do prawdy, do wolności sumienia”.Kardynał zaznaczył zarazem, że bezkompromisowa postawa „kosztowała Jana Pawła II jego krew” i stąd – zdaniem hierarchy – papieża z Polski „można czcić jako męczennika”, gdyż w czasie zamachu z 13 maja 1981 roku „rozlał krew na Placu świętego Piotra”.

Przypominając, że Jan Paweł II był także człowiekiem modlitwy, kard. Dziwisz zachęcał mieszkańców Podkarpacia, by w trudnych sprawach modlili się do Boga za wstawiennictwem błogosławionego papieża.

Uroczystości odbyły się podczas nabożeństwa różańcowego. Papieskie relikwie umieszczono w Ołtarzu Relikwii, który jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Pochodzący z początków XVIII stulecia ołtarz mieści w sobie relikwie prawie dwustu świętych, szczególnie pierwszych wieków chrześcijaństwa.

Barokowy kościół Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu wraz z zespołem klasztornym wznieśli w XVII wieku jezuici. Po kasacie jezuitów – od 1777 roku miejscem tym opiekują się dominikanie. W ołtarzu głównym świątyni znajduje się gotycka Pieta, której kult sięga schyłku XIV wieku.

sz/KAI
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda