„Don Bosco Day” na Expo 2015

"Don Bosco Day" na Expo 2015W niedzielę, 12 lipca, odbył się “Don Bosco Day” na tegorocznej światowej wystawie Expo w Mediolanie.Był to dzień zadedykowany Rodzinie Salezjańskiej z okazji Jubileuszu Dwusetlecia urodzin Księdza Bosko.

W tym dniu, w którym otwarto Dom Księdza Bosko, miały miejsce różne wydarzenia, wszystkie znaczone radością charakteryzującą pracę Rodziny Salezjańskiej, jaką ta realizuje na rzecz dzieci i młodzieży całego świata.

To spotkanie rozpoczęło się w rytm piosenki salezjańskiej “Giù da’ Colli”, którą wykonała orkiestra młodzieżowa z Poiares, z Portugalii. To zostało także podkreślone przez komisarza generalnego “Expo2015”, który przywołał tę całą miłość i radość, jaką daje się odczuć w Pawilonie Rodzinie Salezjańskiej na tym “Expo2015”, co nadaje specjalny akcent całemu “Expo”.

Następnie Luciano Moia, redaktor naczelny dziennika “Avvenire”, przeprowadził wywiad z Przełożonym Generalnym salezjanów – ks. Ángelem Fernándezem Artime, Przełożoną Generalną Córek Maryi Wspomożycielki (CMW) oraz światową koordynatorką Salezjanów Współpracowników – p. Noemi Bertola. Ks. Á.F. Artime zaznaczył, że dla salezjanów i Rodziny Salezjańskiej “wychowywać oznacza sprawić, by wypłynęła dobroć z człowieka młodego”. Matka Reungoat podkreśliła, że w społeczeństwie jest jeszcze wiele do zrobienia, by została doceniona rola kobiet, i że konieczne jest zrozumienie tego, iż “wychowanie młodych kobiet i dziewcząt oznacza wychowanie narodu”. I na koniec, pani Noemi Bertola mówiła o znaczeniu rodziny dla ludzi młodych, stwierdzając, że “Salezjanie Współpracownicy stanowią dla młodzieży odniesienie do rodziny”.

Na zakończenie spotkania, zanim wszyscy udali się w kierunku Domu Księdza Bosko, Przełożony Generalny podziękował ekipie, która była odpowiedzialna za realizację tego projektu Rodziny Salezjańskiej, a zwłaszcza panu Ercole Lucchiniemu, byłemu wychowankowi i “project managerowi” DOMU KSIĘDZA BOSKO, oraz siostrze Giuseppinie Barbanti CMW i ks. Claudio Belfiore SDB.

W drodze do DOMU KSIĘDZA BOSKO miało miejsce wiele przystanków przed pawilonami: “Caritas”, “Madonna Mediolańska”, Stolica Apostolska” i “Cascina Triulza”. A na koniec, przed DOMEM KSIĘDZA BOSKO, miały miejsce tańce rodem z Azji i Afryki, które poprzedziły występ “Barabba’s Clown”.

Pełna galeria ze zdjęciami przybliżająca to wydarzenie dostępna jest na ANSFlickr.

Za: www.salezjanie.pl.