Home Wiadomości Druga debata z cyklu ‘Raport jasnogórski 2016’

Druga debata z cyklu ‘Raport jasnogórski 2016’

Redakcja

II Druga debata z cyklu 'Raport jasnogórski 2016'Druga debata z cyklu ‘Raport jasnogórski 2016’ odbędzie się w sobotę, 24 października na Jasnej Górze. Jest to nowa inicjatywa Zakonu Paulinów.

Dziewięciomiesięczna modlitwa i towarzyszące jej dysputy jasnogórskie mają być przygotowaniem do przeżycia 1050. rocznicy Chrztu Polski, przez refleksję nad treściami poszczególnych Ślubów Jasnogórskich.

„Jasna Góra powraca do wielowiekowej tradycji dysput teologicznych na Sali Rycerskiej – czytamy w zaproszeniu o. Mariana Waligóry, przeora klasztoru jasnogórskiego – W 50 lat po Millenium Chrztu Polski pragniemy podjąć refleksję nad programem zawartym w Ślubach Jasnogórskich Prymasa Tysiąclecia. Przygotowywane przez nas wydarzenie nosi tytuł: RAPORT JASNOGÓRSKI 2016”.

Druga debata w sobotę, 24 października odbędzie się pod hasłem: ‘Naród wierny łasce’. Dyskutantami będą: bp Grzegorz Ryś, bp pomoc. arch. krakowskiej; Agnieszka Porzezińska, polska dziennikarka i scenarzystka; Piotr Oszczanowski, historyk sztuki i ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC.

Całość poprowadzi Jan Pospieszalski, dziennikarz i publicysta.

Plan uroczystości:
17.30 – Msza św. – przewodniczy bp Grzegorz Ryś
19.30 – Debata druga z cyklu: ‘Raport Jasnogórski 2016’, Sala Rycerska
21.00 – Apel Jasnogórski pod przewodnictwem bpa Grzegorza Rysia, Kaplica Matki Bożej.

Debaty odbywać się będą przez kolejne dziewięć miesięcy: 27 września, 24 października, 22 listopada, 20 grudnia, 24 stycznia, 21 lutego, 20 marca, 17 kwietnia i 1 maja.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli:
– Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda
– Konferencja Episkopatu Polski
– metropolita częstochowski abp Wacław Depo
– generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski
– Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Za realizację telewizyjną odpowiada “Niedziela TV”.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli:
– Tygodnik katolicki Niedziela
– Telewizja TRWAM i Radio Maryja
– Polskie Radio Katowice
– Radio FIAT
– Katolicka Agencja Informacyjna
– Biuro Prasowe Jasnej Góry
– Radio Jasna Góra
– Radio Warszawa
– Internetowe Radio profeto.pl
– Sercański Portal Ewangelizacyjny profeto.pl
– Dobre Media

Organizatorzy proszą o potwierdzenie przybycia do dn. 22 października na adres: [email protected] lub pod nr tel. 34 3777439 (9.00-15.00).

oprac. BPJG


Słowo przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligóry:

Szanowni Państwo,
Czcigodni Księża i Ojcowie, Czcigodne Siostry i Bracia,

Jasna Góra powraca do wielowiekowej tradycji dysput teologicznych na Sali Rycerskiej. W 50 lat po Millenium chrztu Polski pragniemy podjąć refleksję nad programem zawartym w Ślubach Jasnogórskich Prymasa Tysiąclecia. Przygotowywane przez nas wydarzenie nosi tytuł: RAPORT JASNOGÓRSKI 2016.

Dziewięcioletnia nowenna przed rokiem 1966 przygotowywała Kościół i Naród do odnowy moralnej i życia chrześcijańskiego. Dziewięciomiesięczna modlitwa i dysputa jasnogórska ma nas przygotować do przeżycia 1050. rocznicy chrztu, przez refleksję nad treściami poszczególnych ślubów jasnogórskich. Chcemy także opowiedzieć te treści nowym językiem. Zastanawiać się będziemy nad ich aktualnością w życiu Polaków i w Kościele XXI wieku. W ten sposób – mamy nadzieję – powstanie Raport Jasnogórski 2016.

Inspiracją dla nas są słowa św. Jana Pawła II: ‘Ludzie współcześni są szczególnie wrażliwi na godność osoby, na jej prawa. Ślubowanie jasnogórskie mieści w sobie także, rzec można polską kartę praw człowieka’ (Castel Gandolfo, 26 sierpnia 1990).

Debatować będziemy przez dziewięć miesięcy (27 września, 24 października, 22 listopada, 20 grudnia, 24 stycznia, 21 lutego, 20 marca, 17 kwietnia, 1 maja). Dyskutanci ze świata Kościoła, nauki i kultury, prowadzeni przez red. Jana Pospieszalskiego spotykać się będą na Jasnej Górze w obecności widowni i zaproszonych gości. Dyskusja będzie rejestrowana, a następnie udostępniana szerokiemu gronu odbiorców poprzez Internet, stacje radiowe i telewizyjne. Intencją organizatorów jest wywołanie szerokiej refleksji, zainspirowanej naszymi debatami. Każde spotkanie poprzedzone będzie modlitwą w intencjach Ojczyzny.

Serdecznie zapraszamy!

przeor Jasnej Góry
o. Marian Waligóra

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda