Home Wiadomości Duchowe przygotowania do święta Matki Bożej Częstochowskiej – początek nowenny

Duchowe przygotowania do święta Matki Bożej Częstochowskiej – początek nowenny

Redakcja

Na Jasnej Górze rozpoczynają się dziś duchowe przygotowania do obchodzonej 26 sierpnia uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej. W tym roku święto będzie też przygotowaniem do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Msze św. nowennowe odprawiane są na Szczycie o godz.18.30.

Każdego dnia w nowennie uczestniczą przedstawiciele częstochowskich parafii, którzy ze swych kościołów odbywają pielgrzymki piesze. Dziewięć dni modlitwy i sama uroczystość mają przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego Narodu.

Kazania nowennowe podczas wieczornych Mszy św. głosić będzie w tym roku ks. dr Lucjan Bielas, historyk Kościoła z Krakowa.

Transmisja na jasnogórskim kanale YouTube i w Radiu Jasna Góra.

W czasie nowenny na Jasną Górę nadal przybywać będą uczestnicy pieszych pielgrzymek. Na razie są to niewielkie grupy parafialne z okolicznych miejscowości.

Zwieńczeniem nowenny będzie Diecezjalna Procesja Maryjna z archikatedry na Jasną Górę 25 sierpnia, w wigilię uroczystości poświęconych patronce metropolii częstochowskiej (początek procesji godz.17.15).

Zwyczaj procesji maryjnych ulicami Częstochowy w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej ma już kilkadziesiąt lat.

W latach komunizmu były one manifestacją wolności i słowem sprzeciwu wobec narzuconego porządku. Niewygodne dla ówczesnej władzy, często napotykały na problemy organizacyjne piętrzone przez komunistycznych mocodawców.

W latach demokracji uliczne procesje ku czci Maryi stały się przede wszystkim świadectwem dojrzałości wiary i przywiązania do tradycji.

O ustanowienie święta „Dziękczynienia Najświętszej Maryi Pannie Częstochowskiej” ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie.

Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 roku. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy świętych wotywnych. Dopiero papież Pius X w 1904 r. zatwierdził uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r. W 1931 r. papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

W diecezjach polskich uroczystość wprowadzano stopniowo od 1910 r. Zgodnie z decyzją Piusa XII święto obchodzone jest jako uroczystość całego Kościoła Katolickiego w Polsce od 1956 r.

it / Jasna Góra
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda