Home Wiadomości Filipiny – Bieżące informacje o sytuacji salezjanów po przejściu tajfunu Haiyan

Filipiny – Bieżące informacje o sytuacji salezjanów po przejściu tajfunu Haiyan

Redakcja

W oparciu o fragmentaryczne informacje, które docierają w tych godzinach, ogólna sytuacja salezjanów na Filipinach po przejściu tajfunu Haiyan przedstawia się następująco.

Inspektoria Filipin Północnych (FIN): Manila nie została dotkliwie dotknięta, jak również domy w innych miastach, łącznie ze wspólnotami w Naga i Legazpi, na obszarach, które najbardziej ucierpiały, nie ucierpiały.

Inspektoria Filipin Południowych (FIS): Wspólnoty wewnątrz i dokoła Cebu City nie ucierpiały. Właściwie tajfun przeszedł przez północny obszar wyspy Cebu. Dwie wspólnoty znajdują się na tym terenie: jedna w prowincji Samar Orientale, a druga w Dumnagas, w prowincji Iloilo. Z tymi dwoma placówkami do tej pory kontakt nie był możliwy. Jakkolwiek, na bazie pośrednich przekazów, nie wydaje się, by wspólnota w Borongan, składająca się z trzech salezjanów, ucierpiała. Poza tym to miasto zostało wybrane jako główna kwatera akcji pomocy w całej prowincji.

Wspólnoty salezjańskie obu Inspektorii współpracują z narodową jednostką kryzysową, która kieruje akcjami pomocy, pomagając uchodźcom, którzy stracili wszystko, i wspierając tych, którzy stracili swoich bliskich w czasie przejścia  tajfunu Haiyan, uważanego za największy, jaki miał miejsce do tej pory. W Inspektorii FIS zostały zawieszone zajecia, aby można było lepiej skoncentrować się na akcji niesienia pomocy.

Także uczniowie, nauczyciele, współpracownicy świeccy z salezjańskich ośrodków włączyli się w zbiórkę, przygotowanie i pakowanie artykułów pierwszej pomocy, które zostaną nadesłane na różne wyspy dotknięte tajfunem. Już pierwsza tura pomocy, na którą składa się 25 000 zestawów pierwszej pomocy, jest gotowa do wysłania.

Córki Maryi Wspomożycielki donoszą, że również jedna z ich wspólnot, znajdująca się w prowincji Negros Occidental, na trasie tajfunu, doznała pewnych zniszczeń. Zaś salezjanki z Cebu Minglanilla udostępniły sale gimnastyczne i aule na pierwszym piętrze, aby przyjąć uchodźców, udzielić pociechy tym, którzy ucierpieli, i pomóc materialnie potrzebującym.

Z uwagi na to, że ze wspólnotami inspektorialnymi, zarówno w Manili, jak i Cebu  jest możliwy kontakt, w celu koordynacji wszelkiego typu pomocy można się zwrócić do tych dwóch ośrodków.

Za: www.infoans.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda